Results: Okaikoi Championship

Results: 2022 Doha Diamond League meeting

Results for the 2022 Doha Diamond League meeting. The opening leg of the 2022 Diamond League series in Doha takes place on Friday, May 13.

LIVE RESULTS

Watch Doha DL live stream

FINAL RESULTS MEN

Men’s 200m Final, Wind: +2.1

PLACE NAME NAT. MARK
1. Noah LYLES USA 19.72
2. Fred KERLEY USA 19.75
3. Jereem RICHARDS TTO 20.15
4. Andre DE GRASSE CAN 20.15
5. Aaron BROWN CAN 20.18
6. Jerome BLAKE CAN 20.25
7. Filippo TORTU ITA 20.41
Femi OGUNODE QAT DNF

Men’s 800m Final

PLACE NAME NAT. MARK
1. Noah KIBET KEN 1:49.08
2. Peter BOL AUS 1:49.35
3. Marco AROP CAN 1:49.51
4. Daniel ROWDEN GBR 1:49.56
5. Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:50.48
6. Donavan BRAZIER USA 1:50.58
7. Abdirahman Saeed HASSAN QAT 1:50.89
8. Musaeb Abdulrahman BALLA QAT 1:50.92
Erik SOWINSKI USA DNF

Men’s 1500m Final

PLACE NAME NAT. MARK
1. Abel KIPSANG KEN 3:35.70
2. Timothy CHERUIYOT KEN 3:36.16
3. Teddese LEMI ETH 3:37.06
4. Yomif KEJELCHA ETH 3:37.85
5. Kamar ETIANG KEN 3:38.74
6. Matthew RAMSDEN AUS 3:38.83
7. Charles Cheboi SIMOTWO KEN 3:39.18
8. Samuel ZELEKE ETH 3:42.56
9. Adam Ali MUSAB QAT 3:47.36
10. Ignacio FONTES ESP 3:47.80
11. Stewart MCSWEYN AUS 3:48.67
Timothy SEIN KEN DNF
Erik SOWINSKI USA DNF

Men’s 400m hurdles

PLACE NAME NAT. MARK
1. Alison DOS SANTOS BRA 47.24
2. Rai BENJAMIN USA 47.49
3. Thomas BARR IRL 49.67
4. Kyron MCMASTER IVB 49.93
5. Jaheel HYDE JAM 50.23
6. Yasmani COPELLO TUR 50.30
7. Jabir MADARI PALLIYALIL IND 50.42

Men’s 3000m steeplechase

PLACE NAME NAT. MARK
1. Soufiane EL BAKKALI MAR 8:09.66
2. Lamecha GIRMA ETH 8:09.67
3. Abraham KIBIWOT KEN 8:16.40
4. Hillary BOR USA 8:17.82
5. Leonard Kipkemoi BETT KEN 8:21.64
6. Benjamin KIGEN KEN 8:23.65
7. Getnet WALE ETH 8:26.68
8. Lawrence Kemboi KIPSANG KEN 8:26.70
9. Ahmed ABDELWAHED ITA 8:26.89
10. Daniel ARCE ESP 8:28.69
11. Topi RAITANEN FIN 8:38.75
12. Yemane HAILESELASSIE ERI 8:44.35
13. Ole HESSELBJERG DEN 8:46.19
14. Ben BUCKINGHAM AUS 9:06.21
Abderrafia BOUASSEL MAR DNF

Men’s High Jump

PLACE NAME NAT. MARK
1. Sanghyeok WOO KOR 2.33
2. Mutaz Essa BARSHIM QAT 2.30
3. Django LOVETT CAN 2.27
4. Hamish KERR NZL 2.24
5. JuVaughn HARRISON USA 2.20
5. Shelby MCEWEN USA 2.20
7. Gianmarco TAMBERI ITA 2.20
Brandon STARC AUS NM

Men’s Pole Vault

Canceled

Men’s Javelin Throw

PLACE NAME NAT. MARK
1. Anderson PETERS GRN 93.07
2. Jakub VADLEJCH CZE 90.88
3. Julian WEBER GER 86.09
4. Leandro RAMOS POR 84.78
5. Andrian MARDARE MDA 84.77
6. Vítězslav VESELÝ CZE 76.92
7. Thomas RÖHLER GER 72.51
8. Kim AMB SWE 65.70

FINAL RESULTS WOMEN

Women’s 200m Final, Wind: +1.3

PLACE NAME NAT. MARK
1. Gabrielle THOMAS USA 21.98
2. Shericka JACKSON JAM 22.07
3. Dina ASHER-SMITH GBR 22.37
4. Tamara CLARK USA 22.72
5. Anthonique STRACHAN BAH 22.78
6. Beth DOBBIN GBR 23.06
7. Dezerea BRYANT USA 23.12
8. Shannon RAY USA 23.15

Women’s 400m

PLACE NAME NAT. MARK
1. Marileidy PAULINO DOM 51.20
2. Stephenie Ann MCPHERSON JAM 51.69
3. Shaunae MILLER-UIBO BAH 51.84
4. Sada WILLIAMS BAR 52.09
5. Candice MCLEOD JAM 52.37
6. Natalia KACZMAREK POL 52.54
7. Kendall ELLIS USA 52.58
8. Lynna IRBY USA 52.86

Women’s 3000m

PLACE NAME NAT. MARK
1. Francine NIYONSABA BDI 8:37.70
2. Faith KIPYEGON KEN 8:38.05
3. Jessica HULL AUS 8:40.97
4. Yasemin CAN TUR 8:41.38
5. Girmawit GEBRZIHAIR ETH 8:41.88
6. Edinah JEBITOK KEN 8:42.34
7. Fantaye BELAYNEH ETH 8:43.82
8. Fantu WORKU ETH 8:44.10
9. Mekides ABEBE ETH 8:45.38
10. Melknat WUDU ETH 8:45.76
11. Nadia BATTOCLETTI ITA 8:50.66
12. Beatrice CHEPKOECH KEN 8:50.74
13. Winnie NANYONDO UGA 8:52.30
14. Caroline Chepkoech KIPKIRUI KAZ 8:54.69
15. Bertukan WELDE ETH 8:59.10
16. Beatrice CHEBET KEN 9:00.62

Women’s 100mH Final, Wind: +3.8

PLACE NAME NAT. MARK
1. Kendra HARRISON USA 12.43
2. Tobi AMUSAN NGR 12.44
2. Britany ANDERSON JAM 12.44
4. Devynne CHARLTON BAH 12.61
5. Cyréna SAMBA-MAYELA FRA 12.72
6. Gabriele CUNNINGHAM USA 12.75
7. Payton CHADWICK USA 12.86
8. Megan TAPPER JAM 12.92

Women’s Triple Jump

PLACE NAME NAT. MARK WIND
1. Shanieka RICKETTS JAM 14.82 +6.5
2. Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 14.73 +6.3
3. Thea LAFOND DMA 14.46 +3.8
4. Ana Lucia JOSE TIMA DOM 14.44 +5.9
5. Neja FILIPIČ SLO 14.43 +3.6
6. Patrícia MAMONA POR 14.40 +3.6
7. Kimberly WILLIAMS JAM 14.28 +4.9
8. Naomi METZGER GBR 14.24 +4.7
9. Paola BOROVIĆ CRO 13.64 +4.0

Women’s Shot Put

PLACE NAME NAT. MARK
1. Chase EALEY USA 19.51
2. Maggie EWEN USA 19.32
3. Jessica RAMSEY USA 18.99
4. Fanny ROOS SWE 18.85
5. Danniel THOMAS-DODD JAM 18.72
6. Raven SAUNDERS USA 18.71
7. Sara GAMBETTA GER 18.40
8. Jessica SCHILDER NED 18.28

Leave a Reply

Your email address will not be published.