Zonal II Games: Appiah George Wins Men’s Long Jump In Sunyani

Zonal II Circuit Championships Sunyani – Results

The results for the 2022 GAA 2nd Zonal Circuit Championship.

Venue: Sunyani Senior High School, Bono Region

Men 800m Final

Pos Name Affiliation Time
1 Aboasu Mohammed Hafiz KNUST 1:59:12
2 Wilkinson Benjamin GRA-Customs Division 1:59:15
3 Oduro Samuel Bono 2:00.70
4 Mensah Isaac Ashanti 2:01.61
5 Okai Samuel Western North 2:02.44
6 Abbas Shaban Lord of Justice Athletics 2:03.06
7 Duodu Emmanuel Western North 2:04.12
8 Amidu Hamza AMASS 2:06.30
9 Kofi Paha Western North 2:07.11
10 Kwalai Adoma Emmanuel Ashanti 2:07.80
11 Accam Abraham Nuugmete UENR 2:08.40
12 Yeboah Henry Dapaah Western North 2:08.90
13 Samuel Asamoah Ashanti 2:09.62
14 Adobasom John Bono East 2:10.10
15 Chlinibe Stephen   2:12.36
  Dzorgbesi Kofi Germain Ashanti NT

 

Women 200m Prelims

Pos Name Affiliation Time
1 Kelutsey Hellen Carboo Bono 25.15
2 Kwartemaa Benedicta Western 25.62
3 Beatrice Boakye Ashanti 25.77
4 Rabiatu Mohamed Ashanti 26.69
5 Aisha Ibraham Bono East 27.20
6 Bontie Rukaya Lord of Justice Athletics 27.25
7 Nyamekye Sandra Ashanti 28.20
8 Dede Patience T.I. Amass 31.46

 

Men 200m Final

Pos Name Affiliation Time
1 Fosuhene Enoch Western North 21.51
2 Mensah Frank GRA-Customs Division 21.77
3 Domeh Isreal Anane UEW 21.78
4 Kyeremateng Nathaniel Ashanti 22.29
5 Agyemang Evans Western North 22.47
6 Antwi Eric Ashanti 22.50
7 Oppong Richmond Bono 23.14
  Donkor Douglas Ashanti NT

 

Zonal II Circuit Championships Sunyani – Results.

Women 1500m Final

Pos Name Affiliation Time
1 Azuah Salamatu Mumuni Ashanti 4:56.39
2 Anchike Nvanee Lord of Justice Athletics 5:00.40
3 Babout Mary Upper East 5:13.69
4 Adompaka Hannah Bono East 5:20.38
5 Anaaba Portia Bono 5:30.65
6 Millicent Ayaab Ateni Upper East 5:31.29
7 Kundar Elizabeth Bono 5:34.17
8 Ayuba Salamatu Ahafo 6:31.26
  Kyei Daniella Nyarko UENR NT

 

Men 1500m Final

Pos Name Affiliation Time
1 Amidu Hamza Bono East 4:10.90
2 Oduro Samuel Bono 4:11.52
3 Dzorgbesi Kofi Germain Ashanti 4:12.35
4 Abbas Shaban Lord of Justice Athletics 4:12.51
5 Damal Mathew Western North 4:15.65
6 Alobig Hamza Western North 4:15.79
7 Adobason John Bono East 4:21.88
8 Accam Abraham Bono 4:32.03
9 Okyere Stephen Obeng Volta 5:10.10
  Alobig Hamza Western North NT
  Amidu Hamza Amass NT
  Oduro Samuel Bono NT
  Damal Mathew Western North NT
  Accam Abraham Bono NT
  Okyere Stephen Obeng Volta NT
  Dzorgbesi Kofi Germain Ashanti NT
  Abbas Shaban Lord of Justice Athletics NT

 

Women 100m Final

Pos Name Affiliation Time
1 Mensah Doris Quianoo Western North 12.42
2 Janet Mensah Ashanti 12.44
3 Samuel Blessing Western North 12.63
4 Beatrice Boakye Ashanti 12.68
5 Klutsey Carbo Helena Bono 12.74
6 Zeinab Awini Ashanti 13.07
7 Doris Karikari Ashanti 13.40
8 Lamisi Ayeiga Upper East 13.76

 

Men 100m Final

Pos Name Affiliation Time
1 Ibrahim Fuseini Western North 10.79
2 Kyeremateng Nathaniel Ashanti 11.10
3 Gyasi Gilbert UENR 11.18
4 Poku Daniel Kwame Western North 11.29
5 Antwi Eric Ashanti 11.40
6 Abulma-al Abdul Muhsin Abdul San KNUST 11.49
7 Akuta Francis Upper East 11.60
8 Frimpong Boateng Ashanti 11.68

 

Women 400m Final

Pos Name Affiliation Time
1 Annan Bridget Western North 59.84
2 Domfe Marian Pome Ashanti 1:00.03
3 Hamidu Asana Ashanti 1:01.10
4 Rukaya Bontie Lord of Justice Athletics 1:03.86
5 Ibrahim Aisha Bono East 1:07.07
6 Huseini Fatima Bono 1:13.33
  Mohammed Rabiatu Ashanti NT
  Awumbi Salomey Ashanti NT

 

Men 400m Final

Pos Name Affiliation Time
1 Otibo Daniel GRA-Customs Division 48.89
2 Seidu Baba Ashanti 49.19
3 Emmanuel Nimo Ashantit 49.66
4 Osman Ahmed Saeed Ashanti 50.30
5 Agyeman Emmanuel Kwaku Western North 50.89
6 Kongo Isaac Adotey Western North 51.00
7 Bayee Ibrahim Amass 51.81
8 Amankwatia Micheal UENR 51.84

 

Women 5000m Final

Pos Name Affiliation Time
1 Sherifa Moro Ashanti 18:34.04
2 Addo Naomi Ashanti 18:34.90
3 Anchike Nvanee Lord of Justice Athletics 18:59.26
4 Joyce Ayaaba   19:09.94
5 Kabiatu Braimah Bono East 19:16.28
  Ibraham Rakia Ahafo NT
  Adusei Rachael Bono NT
  Janet Saabomet Bono NT

 

Men Long Jump

Pos Name Affiliation  
1 Appiah George Western North 7.53
2 Kenneth Atieku GRA Customs 7.05
3 Anthony Y. Forkuoh Western North 7.00
4 Adumuah Joseph Nortey GRA Customs 6.64
5 Isaac Ensobila UENR 6.54
6 Hassan Shaibu Ashanti 6.31
7 Addo Robert Ashanti 6.27
8 Apom Sewe Stephen UENR 6.20
9 Boateng Philip Ashanti 5.92
10 Ayenkia Collins Ashanti 5.92

 

Men Shot Put

Pos Name Affiliation  
1 Dominic McCarthy Ashanti 13.93
2 Akubila Thomas Bono 12.82
3 Opuku Donyina W. Western North 12.36
4 Appiah Martin Western North 11.88
5 Acheampong Emmanuel Ashanti 10.46

 

Men Discus Throw

Pos Name Affiliation  
1 Dominic McCarthy Ashanti 45.40
2 Daniel Eshun Ashanti 38.25
3 Boakye Solomon Bono East 35.30
4 Akubila Thomas Bono East 34.30
5 Acheampong Emmanuel Ashanti 31.73
6 Adama Osman Western North 26.40
  Martin Appiah Western North

 

Men Javelin Throw

Pos Name Affiliation  
1 Martin Appiah Western North 52.75
2 Acheampong Emmanuel Ashanti 50.49
3 Akubila Thomas Brong Ahafo 47.00
4 Akpanya Richard Ashanti 46.32
5 Godwin Njoeba Ashanti 39.67

 

Women Long Jump

Pos Name Affiliation  
1 Theresa Osei Ashanti 5.37
2 Sataar Zakiya Ashanti 5.29
3 Mohammed Rabiyatu Ashanti 4.87
4 Kyeremaa Saviour Ashanti 4.80

 

Women Shot Put

Pos Name Affiliation  
1 Owusu Faustina Ashanti 12.30
2 Comfort Otubea Greater Accra 11.09
3 Ama Serwaa Ashanti 10.55
4 Abali Rosemond Ashanti 9.91

 

Women Discus Throw

Pos Name Affiliation  
1 Owusu Faustina Ashanti 38.70
2 Kyeremaa Saviour Ashanti 18.90

 

Women Javelin Throw

Pos Name Affiliation  
1 Ofori Zuly Ashanti 37.33
2 Comfort Otubea Greater Accra 33.17
3 Nambey Afia Gloria Ashanti 29.63
4 Adu Twumwaa Yeboah Christiana Ashanti 27.94

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.