The results of the 2022 London Marathon

Results: 2022 Oslo Diamond League (Bislett Games)

Results for the 2022 Oslo Diamond League (Bislett Games).

The event will be held at the historic Bislett Stadium in Olso on Thursday, June 16.

 

RESULTS WOMEN

Women’s 200m, Wind +0.8m/s

 

Rank NAME NAT. Result
1 KARSTOFT Ida DEN 22.73 NRPB
2 DOBBIN Beth GBR 23.01 SB
3 SAMUEL Jamile NED 23.05 SB
4 HOROWSKA Nikola POL 23.22
5 KADDARI Dalia ITA 23.30
6 SLETTUM Elisabeth NOR 23.32 PB
7 JOSEPH Gémima FRA 23.88
8 KOTWILA Martyna POL 23.94

Women’s 800m

Rank NAME NAT. Result
1 HODGKINSON Keely GBR 1:57.71 SB
2 MUIR Laura GBR 1:58.09
3 LAMOTE Renelle FRA 1:58.50
4 NAKAAYI Halimah UGA 1:58.68 SB
5 WELTEJI Diribe ETH 1:58.69
6 GOULE Natoya JAM 1:59.31 SB
7 BISSET Catriona AUS 1:59.42 SB
8 REEKIE Jemma GBR 1:59.83
9 LYAKHOVA Olha UKR 2:00.39 SB
10 HYNNE Hedda NOR 2:00.90 SB
11 LINDH Lovisa SWE 2:04.74
DNF LEMIESZ Aneta POL

Women’s 5000m

Rank NAME NAT. Result
1. Dawit SEYAUM ETH 14:25.84
2. Gudaf TSEGAY ETH 14:26.69
3. Letesenbet GIDEY ETH 14:26.92
4. Karoline Bjerkeli GRØVDAL NOR 14:31.07
5. Alicia MONSON USA 14:31.11
6. Almaz AYANA ETH 14:32.17
7. Hawi FEYSA ETH 14:33.66
8. Konstanze KLOSTERHALFEN GER 14:37.94
9. Yasemin CAN TUR 14:41.40
10. Tsigie GEBRESELAMA ETH 14:43.90
11. Abersh MINSEWO ETH 14:47.98
12. Laura GALVÁN MEX 14:51.15
13. Jessica JUDD GBR 15:00.17
14. Maureen KOSTER NED 15:00.64
15. Alina REH GER 15:06.29
16. Rose DAVIES AUS 15:20.37
Rosefline CHEPNGETICH KEN DNF
Eilish MCCOLGAN GBR DNF

Women’s 400m hurdles

Rank NAME NAT. Result
1. Femke BOL NED 52.61
2. Anna RYZHYKOVA UKR 54.81
3. Jessie KNIGHT GBR 54.84
4. Amalie IUEL NOR 54.91
5. Lina NIELSEN GBR 55.06
6. Viktoriya TKACHUK UKR 55.18
7. Line KLOSTER NOR 56.07
8. Carolina KRAFZIK GER 58.74

Women’s Discus Throw

Rank NAT. NAT. Result
1 PERKOVIC Sandra CRO 66.82
2 ALLMAN Valarie USA 65.91
3 PUDENZ Kristin GER 63.31
4 VITA Claudine GER 61.57
5 CÁ Liliana POR 61.49
6 PEDERSEN Lisa Brix DEN 59.03
7 ROBERT-MICHON Melina FRA 58.70
8 STEINACKER Marike GER 58.35

Women’s Shot Put

Rank NAME NAT. Result
1. Chase EALEY USA 20.13
2. Jessica SCHILDER NED 19.46
3. Auriol DONGMO POR 19.43
4. Danniel THOMAS-DODD JAM 19.04
5. Fanny ROOS SWE 18.99
6. Sarah MITTON CAN 18.98
7. Maggie EWEN USA 18.22
8. Axelina JOHANSSON SWE 18.02
9. Sophie MCKINNA GBR 16.64

RESULTS MEN

Men’s 100m Final, Wind: +0.5

Rank NAME NAT. Result
1. Andre DE GRASSE CAN 10.05
2. Reece PRESCOD GBR 10.06
3. Akani SIMBINE RSA 10.09
4. Benjamin AZAMATI GHA 10.15
5. Yupun ABEYKOON SRI 10.16
6. Abdul Hakim SANI BROWN JPN 10.18
7. Rohan BROWNING AUS 10.28
8. Ojie EDOBURUN GBR 10.30

Men’s 400m

Rank NAME NAT. Result
1. Kirani JAMES GRN 44.78
2. Isaac MAKWALA BOT 45.45
3. Christopher TAYLOR JAM 45.52
4. Zakhiti NENE RSA 45.73
5. Liemarvin BONEVACIA NED 45.77
6. Benjamin Lobo VEDEL DEN 45.79
7. Luguelín SANTOS DOM 45.92
8. Håvard Bentdal INGVALDSEN NOR 46.60

Men’s Dream Mile

Rank NAME NAT. Result
1 INGEBRIGTSEN Jakob NOR 3:46.46 WL NR DLR PB
2 HOARE Oliver AUS 3:47.48 AR PB
3 WIGHTMAN Jake GBR 3:50.30 PB
4 GOURLEY Neil GBR 3:52.91 PB
5 GRETHEN Charles LUX 3:53.20 NR
6 FONTES Ignacio ESP 3:54.72
7 ROZMYS Michal POL 3:55.13 PB
8 ZELEKE Samuel ETH 3:55.23
9 EDMAN Ferdinand Kvan NOR 3:55.75
10 RAMSDEN Matthew AUS 3:57.11
DNF AKBACHE Mounir FRA
DNF DEBJANI Ismael BEL
DNF KATIR Mohamed ESP
DNF KIPRUGUT Boaz KEN

Men’s 5000m

Rank NAME NAT. Result
1 BEKELE Telahun Haile ETH 13:03.51
2 TEFERA Samuel ETH 13:04.35 PB
3 WALE Getnet ETH 13:04.48 SB
4 KLECKER Joe USA 13:04.92
5 MENGESHA Milkesa ETH 13:05.94
6 RAYNER Jack AUS 13:06.00 PB
7 MECHAAL Adel ESP 13:06.02 PB
8 MARU Peter UGA 13:07.42 PB
9 NORDÅS Narve Gilje NOR 13:15.82 PB
10 ABDILMANA Ali ETH 13:16.97 PB
11 GRIJALVA Luis GUA 13:18.13 SB
12 MYHRE Magnus Tuv NOR 13:33.43
14 INGEBRIGTSEN Henrik NOR 13:48.89
13 BIBIC Elzan SRB 13:36.91
DNF ATKIN Sam GBR
DNF INGEBRIGTSEN Filip NOR
DNF KONES Wilberforce Chemiat KEN

Men’s 110m hurdles Wind: -1.2

Rank NAME NAT. Result
1 ALLEN Devon USA 13.22
2 MARTÍNEZ Asier ESP 13.30 SB
3 PEREIRA Rafael BRA 13.37
4 MALLETT Aaron USA 13.40
5 JOSEPH Jason SUI 13.55 SB
6 DAL MOLIN Paolo ITA 13.76
DNF BELOCIAN Wilhem FRA
DNS McLEOD Omar JAM

Men’s 400m Hurdles

Rank NAME NAT. Result
1 dos SANTOS Alison BRA 47.26
2 MÄGI Rasmus EST 48.51
3 HAPPIO Wilfried FRA 49.01 PB
4 BENGTSTRÖM Carl SWE 49.31
5 COPELLO Yasmani TUR 49.36
6 SMIDT Nick NED 49.77
7 ZAZINI Sokwakhana RSA 50.17
8 ANGELA Ramsey NED 50.21

Men’s Pole Vault

Rank NAME NAT. Result
1 DUPLANTIS Armand SWE 6.02 WL MR
2 GUTTORMSEN Sondre NOR 5.80
3 LILLEFOSSE Pål Haugen NOR 5.80
4 BROEDERS Ben BEL 5.60
5 LAVILLENIE Renaud FRA 5.60
6 BRAZ Thiago BRA 5.60
7 GUTTORMSEN Simen NOR 5.40
LAVILLENIE Valentin FRA NM
DNS KENDRICKS Sam USA

Men’s Hammer Throw

Rank NAME NAT. Result
1. Paweł FAJDEK POL 80.56
2. Bence HALÁSZ HUN 79.29
3. Wojciech NOWICKI POL 78.36
4. Eivind HENRIKSEN NOR 78.23
5. Mykhaylo KOKHAN UKR 77.36
6. Thomas MARDAL NOR 74.81

Men’s Long Jump

Rank NAME NAT. Result Wind
1 TENTOGLOU Miltiadis GRE 8.10 +1.0
2 MONTLER Thobias SWE 8.05 +0.9
3 EHAMMER Simon SUI 7.95 +0.7
4 LASA Emiliano URU 7.90 +1.4
5 SAMAAI Ruswahl RSA 7.68 -0.1
6 PULLI Kristian FIN 7.62 +-0.7
7 KIPLESUND Ingar NOR 7.58 +0.3
8 FLÅTNES Henrik NOR 7.54 +0.8
9 GFÖHLER Benjamin SUI 7.43 +1.0
10 NAIRN LaQuan BAH 7.42 -0.6

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *