Results:  2022 LOC National Invitational Championships

Results:  2022 LOC National Invitational Championships

Results:  2022 LOC National Invitational Championships – Results for the 2022 Local Organising Committee (LOC) for the 13th African Games Invitational Championships at the Cape Coast Stadium, Central Region.

Day 1 Results

Event 1 100M MEN
Prelims
Place Name Affiliation Time
Heat 1 Wind: -1.8 (Manual) M/S
1 HAMMOND, SOLOMON KWAKU UG 10.51q
2 SAMINU, ABDUL-RASHEED UG 10.75q
3 MENSAH, FRANK GRA 11.08q
4 OPOKU, RICHMOND GAF 11.19q
5 KWAKU, FOLI ASHANTI 11.32
6 OPOKU, STEPHEN GAF 11.54
7 ODONKOR, SOLOMON UEW NT
— AGYEKUM, MISHACK ASHANTI NT

Place Name Affiliation Time
Heat 2 Wind: -2.4 (Manual) M/S
1 BOTSIO, ISAAC UG 10.83q
2 MUSA, IDDRISU GAF 11.08q
3 BAWUAH, AUGUSTINE ARKO GAF 11.26
4 OPPONG, RICHMOND ASHANTI 11.40
5 NTEM, KELVIN CENTRAL 11.60
6 APPIAH, GEORGE KNUST 11.93
7 FUSEINI, IBRAHIM KNUST 12.29
— ABDUL RAZAK, SHERIFF ADISCO NT

Place Name Affiliation Time

Heat 3 Wind: -1.8 (Manual) M/S
1 GADAYI, EDWIN PABLO FOUNDATION 10.78q
2 SHAIBU, MARIZUK GAF 10.87q
3 AYIMASU, EMMANUEL PABLO FOUNDATION 11.19
4 HARDING, ROLAND GAF 11.30
5 KYEREMATENG, NATHENIAL ASHANTI NT
6 FOSUHENE, ENOCK KNUST NT
6 DADZI, JAMES UG NT
6 MOHAMMED, MUSTAPHA WEST NORTH NT

Place Name Affiliation Time
Heat 4 Wind: -3.6 (Manual) M/S
1 LOYE, SHADRACH 11.67
2 YANKEY, ALBERT OWUSU WEST NORTH 11.85
3 MOHAMMED, AMINU WEST NORTH 12.36
4 STEPHEN, AURTHER WEST NORTH 12.60
5 BENJAMIN, BAFFOUR KYEI WEST NORTH 12.88

LOC NATIONAL INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
CAPE COAST SPORTS STADIUM
6/30/2022
Event 2 100M WOMEN
Prelims
Place Name Affiliation Time
Heat 1 Wind: -1.5 (Manual) M/S
1 MENSAH, JANET STAGNATION 12.00q
2 OBOUR, GRACE UG 12.11q
3 ACHEAMPONG, DEBORAH UPSA 12.44q
4 AVEMEGAH, JOSEPHINE UCC 12.66q
5 ASHINYO, CECILIA GAF 12.70q
6 KUSIME, DIAMOND CENTRAL 12.86
7 ASAKIYABA, JOANA UPPER WEST 13.70

Place Name Affiliation Time
Heat 2 Wind: -2.0 (Manual) M/S
1 BOAKYE, MARY GAF 11.99q
2 KWARTEMAA, BENEDICTA UCC 12.42q
3 AGYEMAN, KATE GAF 12.65q
4 POMAA, DOMFE MARIAN GREATER ACCRA 12.72
5 RADWINA, ISHMAEL CENTRAL 14.49
6 THELMA, OSEI OWUSU WEST NORTH NT
— BOAKYE, MARY GAF NT
— KWARTEMAA, BENEDICTA UCC NT
— THELMA, OSEI OWUSU WEST NORTH NT
— RADWINA, ISHMAEL CENTRAL NT
— AGYEMAN, KATE GAF NT
— POMAA, DOMFE MARIAN GREATER ACCRA NT
Place Name Affiliation Time
Heat 3

LOC NATIONAL INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
CAPE COAST SPORTS STADIUM
6/30/2022
Event 7 800M MEN
Final
Place Name Affiliation Time Points
Heat 1
1 ABOCHI, DANIEL GAWUGA HIGH MORAL 1:55.08 10
2 AMENYO, HAMMAH GIDEON UEW 1:55.46 8
3 MATHEW, DAMAL WEST NORTH 1:56.76 6
4 GAGODO, FOREVER GAF 1:57.92 5
5 AWINI SEIDU, ABDUL BASHIRU UPPER WEST 1:59.72 4
6 TURKSON, EMMANUEL MFANTSIPIM 2:02.15 3
7 KUNYA, KWASI GAF 2:02.38 2
8 HARUNA, JIBRIL WEST NORTH 2:03.79 1

LOC NATIONAL INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
CAPE COAST SPORTS STADIUM
6/30/2022
Event 8 800M WOMEN
Final
Place Name Affiliation Time Points
Heat 1
1 ABUGURE, ABUGURE WEST NORTH 2:12.73 10
2 ANGAAMCHAAB, MERCY GAF 2:19.95 8
3 BOAMAH, ELIZABETH HIGH MORAL 2:31.39 6
4 AYAAYINE, VIDA UPPER WEST 2:39.35 5
— LUNAB, RITA POLICE NT
— ABUSURE, ALHARE UDS NT
— ZANORA, REBECCA GNFS NT
— ACHIKE, N-VARCE LORD OF JUSTICE NT
— ADONGO, BELINDA CENTRAL NT
— TUOLONG, REINA HIGH MORAL NT
— KUMBETTO, GRACE UCC NT
— KUMBETU, GRACE ASHANTI NT
— SAKAT, LARIBA JULIANA UEW NT

LOC NATIONAL INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
CAPE COAST SPORTS STADIUM
6/30/2022
Event 11 5000M MEN
Final
Place Name Affiliation Time Points
Heat 1
1 NAKOUSI, DAVID HIGH MORAL 14:33.18 10
2 ARTHUR, ISHMAEL GAF 14:39.01 8
3 ALOBIG, HAMZA GAF 15:14.31 6
4 ODURO, SAMUEL ASHANTI 15:34.22 5
5 ABANGA, A. INUSAH GAF 15:44.88 4
6 KWEITU, RICHARD GRACE MILE 15:44.95 3
7 TETTEH, EVANS SWEDRO 16:00.28 2
— ABANGA, A. INUSAH NT
— NAKOUSI, DAVID HIGH MORAL NT
— ARTHUR, ISHMAEL GAF NT
— ALOBIG, HAMZA NT
— KWEITU, RICHARD GRACE MILE NT
— TETTEH, EVANS SWEDRO NT

LOC NATIONAL INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
CAPE COAST SPORTS STADIUM
6/30/2022
Event 12 5000M WOMEN
Final
Place Name Affiliation Time Points
Heat 1
1 MORO, SHARIFA ASHANTI 17:48.23 10
2 ADDO, NAOMI ASHANTI 17:54.31 8
3 MUMUNI, SALAMATU AZIAH ASHANTI 18:32.43 6
4 ADOMPAKA, HANNAH ASHANTI 18:55.65 5
5 ANABA, PORTIA ASHANTI 19:53.64 4
— KOOMSON, SARAH UDS NT
— KANCHO, MARY HIGH MORAL NT
— ANABA, PORTIA ASHANTI NT
— MARIAMA, ADU NT
— KOMBAT, HAWA UEW NT
— SEGBOHR, BELINDA HIGH MORAL NT
— KOTAMBE, AMANDA UE NT
— ADOMPAKA, HANNAH ASHANTI NT
— MUMUNI, SALAMATU AZIAH ASHANTI NT
— MORO, SHARIFA ASHANTI NT
— AYABA, JOYCE ASHANTI NT
— ADDO, NAOMI ASHANTI NT
— MUSAH, AYISHA ASHANTI NT
— EWUSI, ELIZABETH GAF NT

LOC NATIONAL INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
CAPE COAST SPORTS STADIUM
6/30/2022
Event 21 LONG JUMP MEN
Final
Place Name Affiliation Mark Wind Points
1 BAIDOO, BENJAMIN MFANTSIPIM 6.62 NWI 10
2 Atieku, Kenneth GRA – Customs Division 6.60 NWI 8
3 MENSAH, OTCHERE 6.57 NWI 6
4 Adumuah, Joseph GRA – Customs Division 6.37 NWI 5
5 OKYERE, KELVIN ASHANTI 6.30 NWI 4
6 AGYEMANG, ANDY ASHANTI 6.01 NWI 3

LOC NATIONAL INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
CAPE COAST SPORTS STADIUM
6/30/2022
Event 22 LONG JUMP WOMEN
Final
Place Name Affiliation Mark Wind Points
1 OPOKU, DORCAS GAF 5.63 NWI 10
2 AVEMEGAH, JOSEPHINE UCC 5.42 NWI 8
3 SOSI, DORA 5.07 NWI 6
4 OSEI, THERESA ASHANTI 5.03 NWI 5

LOC NATIONAL INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
CAPE COAST SPORTS STADIUM
6/30/2022
Event 27 DISCUS THROW MEN
Final
Place Name Affiliation Mark Points
1 BUGASE, REXFORD GAF 49.66 10
2 MACCATHY, DOMINIC UG 43.66 8
3 TAY, ROBERTSON GAF 40.47 6
4 ASIEDU, EMMANUEL GAF 37.37 5
5 TSIBUAH, EMMANUEL VOLTA 31.41 4

LOC NATIONAL INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
CAPE COAST SPORTS STADIUM
6/30/2022
Event 28 DISCUS THROW WOMEN
Final
Place Name Affiliation Mark
1 AGBEWOLI, REJOICE UG 33.40
2 MUSAH, MARIAMA GAF 31.70
3 HARUNA, FATI GAF 29.46

Day 2 Results

100m Men Final

  1. Hammond Solomon Kwaku,UG – 10.35
  2. Botsio Isaac, UG – 10.50
  3. Gadayi Edwin, pablo Foundation – 10.65
  4. Opoku Richmond, GAF – 11.10
  5. Mensah Frank, GRA – 11.13
  6. Musa Iddrisu, GAF – 11.15
  7. Shaibu Marizuk, GAF – 11.79

— Samiu Abdul Rasheed, UG -NT

 

100m Women Final (wind: +0.8)

  1. Boakye Mary, GAF -11.80
  2. Mensah Janet, Stagnation – 12.01
  3. Kwartemaa Benedicta, UCC -12.48
  4. Agyeman Kate, GAF – 12.58
  5. Acheampong Deb0rah , UPSA -12.70
  6. Ashinyo Cecilia, GAF – 12.86
  7. Avemegah Josphine, UCC – 12.96

— Obour Grace, UG – NT

 

200m Women Final (wind +1.8)

  1. Mensah Janet, Ashanti – 24.23
  2. Obour Grace, UG – 24.28
  3. Amissah Ethel, GAF – 25.27
  4. Naseera Quansah, Central – 25.69
  5. Acheampong Deborah, Greater Accra -26.09
  6. Pomaa Dumfeh Mariam, Greater Accra – 26.10
  7. Sam Mary, West – 26.31

— Boakye Mary, GAf – NT

 

200m Men Final (wind +0.5)

  1. Gadayi Edwin, Ashanti – 20.85
  2. Dadzie James, UG – 21.07
  3. Awuah David, GAF -21.54
  4. Mensah Frank, GRA – 21.77
  5. Shaibu Marizuk, GAF – 22.08
  6. Oppong Richmond, Ashanti – 22.14

–Torgbenu Etiam Kwaku, LCAC – NT

–Otibo Daniel Yaw mante, UG – NT

Leave a Reply

Your email address will not be published.