Live Results – Jamaica National Championship Meet

Live Results – Jamaica National Championship Meet

The results of the 2022 Jamaica National Championship Meet

JAAA National Senior and Junior Championships

National Stadium

Results Session 1, Thursday 23rd June 2022

Event 64  Men 20+ 100 Meter Dash SENIOR-QUALI
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries                                                           
  1 Ramone Barnswell          33 Mvp Track &              10.23q  1.9  2
  2 Waseem Williams           25 Elite Perfor             10.29q  1.6  5
  3 Sanjay Salmon             20 Elite Perfor             10.33q  0.9  3
  4 Tyreke Wilson             22 Elite Perfor             10.35q  1.6  5
  5 Ricquan Graham            20 Wolmer's Boys            10.37q  1.6  5
  6 Jayval Wright             20 Vere Technical High      10.40q  1.1  1
  7 Rasheed Foster            20 The Mico Uni             10.43   0.9  3
  8 Kevaun Rattray            25 Central Park             10.44   1.1  1
  9 Jevaughn Whyte            21 G.C. Foster College      10.44   1.5  4
 10 Rohan Watson              20 Unattached               10.45   0.9  3
 11 Washington Brown          24 G.C. Foster College      10.48   1.5  4
 12 Kareem Small              22 Mvp Track &              10.50   1.9  2
 13 Mazinho Barrett           26 Uwi                      10.50   1.6  5
 14 Mario Williams            27 Mvp Track &              10.53   0.9  3
 15 Kemar Green               29 Elite Perfor             10.57   1.9  2
 16 Kevon Stone               22 Racers Track             10.59   1.9  2
 17 Jordan James              21 Unattached               10.59   1.5  4
 18 Jaheim Holloway           21 Swept Track Club         10.65   1.1  1
 19 Deondre McIntosh          20 Jamaica College          10.69   0.9  3
 20 Jordaine Nicholas         20 Mvp Track &              10.70   1.5  4
 21 Justin Emmanuel           20 Unattached               10.74   1.1  1
 22 Leo Powell                20 Unattached               10.81   1.6  5
 23 Odain Sommerville         21 Mvp Track &              10.82   1.6  5
 24 Erico Davis               20 St Catherine High        10.90   1.9  2
 25 Kasheem Green             24 Mvp Track &              10.92   1.5  4
 26 Weylon Williams           21 Swept Track Club         10.94   1.1  1
 27 Daniel Austin             21 Mvp Track &              10.97   0.9  3
 28 Clinton Simmonds          20 Unattached               10.99   1.5  4
 29 Romal Sewell              25 Mvp Track &              11.02   1.6  5
 -- Mckish Compton            25 G.C. Foster College     X10.43   1.1  1
 -- Javon Rawlins             22 G.C. Foster College     X10.47   1.6  5
 -- Sage Primus               20 G.C. Foster College     X10.79   1.1  1
 -- Derrick Francis           20 Mustangs club track     X11.59   1.9  2

Event 28  Girls 19 & Under Triple Jump Under 20
=====================================================================             
   WORLD U20: % 14.62m  8/25/1996   TEREZA MARINOVA, BUL                          
 Nat. Junior: R 13.99m  4/16/1994   LACENA GOLDING-CLARKE                         
  WORLD QUAL: M 12.85m                                                            
    Name                     Age Team                    Finals  Wind             
=====================================================================             
Finals                                                                            
  1 Machaeda Linton           19 St Jago High            12.93mM -0.8             
     12.93m(-0.8) 12.39m(-1.3) 12.34m(-1.3) PASS      12.08m(-0.3) 12.40m(-1.4)   
  2 jade-ann smith            16 Excelsior High          12.20m  -1.6             
     11.38m(-1.2) 11.70m(-1.5) 11.71m(-1.2) 12.14m(-1.1) 11.80m(-2.1) 12.20m(-1.6)
  3 Sherika Christie          17 Hydel High School       12.06m  -1.3             
     11.87m(-1.9) 11.71m(-1.4) 11.82m(-1.5) FOUL(-1.1) 12.06m(-1.3) 12.05m(-1.7)  
  4 Kay-Lagay Clarke          16 St Jago High            12.01m  -1.4             
     11.99m(-0.6) 11.89m(-0.2) 11.92m(-0.4) 11.98m(-0.4) FOUL      12.01m(-1.4)   
  5 Celine Riddle             18 Holmwood tec            11.80m  -0.9             
     11.31m(-1.7) 11.80m(-0.9) FOUL      11.59m(-1.3) FOUL      11.70m(-1.4)      
  6 Rhianna Lugg              16 Excelsior High          11.51m  -1.7             
     FOUL      FOUL      11.51m(-1.7) FOUL      11.42m(-1.4) FOUL    

Event 13  Girls 19 & Under Javelin Throw Under 20
===============================================================
   WORLD U20: % 63.86m  8/2/2015    YULENMIS AGUILAR, CUB      
 Nat. Junior: R 49.72m  4/6/2015    ISHEKA BINNS               
  WORLD QUAL: M 50.00m                                         
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Sheniela Williams         16 Edwin Allen High        34.78m
      32.51m  32.40m  33.61m  34.78m  32.28m  34.45m           
  2 Daina Morrison            19 Excelsior High          31.30m
      31.30m  30.97m  FOUL  FOUL  30.87m  29.24m               
  3 Teiolla Harvey            17 Excelsior High          27.37m
      27.37m  FOUL  FOUL  FOUL  PASS  PASS                     
 -- Natalie Albert            18 St Catherine High      X37.79m
      33.83m  37.28m  37.79m  36.72m  34.91m  34.95m           

Event 44  Women 20+ 400 Meter Hurdles SENIOR
===================================================================
WORLD RECORD: W 51.46  8/4/2021    SYDNEY MCLAUGHLIN, USA          
NATIONAL REC: N 52.42  8/20/2009   MELAINE WALKER                  
  WORLD QUAL: M 55.40                                              
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Shiann Salmon             21 Adidas                 M 54.10Q  1
  2 Janieve Russell           28 Mvp Track &            M 55.04Q  2
  3 Andrenette Knight         25 Hurdle Mecha           M 54.55Q  1
  4 Kimisha Chambers          24 Hurdle Mecha             56.03Q  2
  5 Rushell Clayton           29 Elite Perfor           M 54.67Q  1
  6 Ronda Whyte               32 Pelicans Track Club      56.50Q  2
  7 Garriel White             20 Louis State U            58.16q  1
  8 Abigail Schaaffe          22 Uni. of Minn.            59.03q  2
  9 Gabrielle Matthews        20 The Queen's              59.10   2
 -- Gianna Woodruff           28 Hurdle Mecha            X55.71   2

Event 2  Boys 19 & Under 400 Meter Hurdles Under 20
================================================================             
   WORLD U20: % 47.85  6/11/2021   SEAN BURRELL, USA                         
 Nat. Junior: R 48.81  7/1/2016    JAHEEL HYDE                               
  WORLD QUAL: M 53.20                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims              
================================================================             
Heat  1 Preliminaries                                                        
  1 Roshawn Clarke            18 Camperdown High        M 52.13Q             
  2 Javel Fullerton           18 Calabar High           M 52.85Q             
  3 Javaughn Pinnock          15 St Jago High (Boys)    M 53.17q             
  4 Zachary Chamberlain       19 Jamaica College          53.39q             
  5 Sean Gardener             16 Jamaica College          55.90              
Heat  2 Preliminaries                                                        
  1 Shamer Blake              16 St. Elizabet           M 52.22Q             
  2 Trevoy Smith              15 Herbert Morr             54.19Q             
  3 Romario Stewart           17 Petersfield High         54.23              
  4 Montique Griffiths        17 Vere Technical High      57.79              
 -- Dorian Charles            16 Jamaica College            XDQ  TR 22.6.1   
Heat  3 Preliminaries                                                        
  1 Antonio Forbes            18 Kingston College       M 52.59Q             
  2 Jahmani Smith             19 Excelsior High         M 52.75Q             
  3 Daneil Wright             14 Excelsior High           54.96              
  4 Romaine Campbell          16 Petersfield High         55.47              
  5 Jayden Geathers           18 Overtake Track Club      55.78              
  6 Roburn Walker             17 Jamaica College          55.81              
===================================================================          
   WORLD U20: % 47.85  6/11/2021   SEAN BURRELL, USA                         
 Nat. Junior: R 48.81  7/1/2016    JAHEEL HYDE                               
  WORLD QUAL: M 53.20                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims  H#          
===================================================================          
Preliminaries                                                                
  1 Roshawn Clarke            18 Camperdown High        M 52.13Q  1          
  2 Shamer Blake              16 St. Elizabet           M 52.22Q  2          
  3 Antonio Forbes            18 Kingston College       M 52.59Q  3          
  4 Jahmani Smith             19 Excelsior High         M 52.75Q  3          
  5 Javel Fullerton           18 Calabar High           M 52.85Q  1          
  6 Trevoy Smith              15 Herbert Morr             54.19Q  2          
  7 Javaughn Pinnock          15 St Jago High (Boys)    M 53.17q  1          
  8 Zachary Chamberlain       19 Jamaica College          53.39q  1          
  9 Romario Stewart           17 Petersfield High         54.23   2          
 10 Daneil Wright             14 Excelsior High           54.96   3          
 11 Romaine Campbell          16 Petersfield High         55.47   3          
 12 Jayden Geathers           18 Overtake Track Club      55.78   3          
 13 Roburn Walker             17 Jamaica College          55.81   3          
 14 Sean Gardener             16 Jamaica College          55.90   1          
 15 Montique Griffiths        17 Vere Technical High      57.79   2          
 -- Dorian Charles            16 Jamaica College            XDQ   2 TR 22.6.1

Event 45  Men 20+ 400 Meter Hurdles SENIOR
===============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Thursday 6/23/2022 - 5:35 PM
WORLD RECORD:  45.94  8/3/2021    KARSTEN WARHOLM, NOR                         
NATIONAL REC:  47.60  8/4/1993    WINTHROP GRAHAM                              
  WORLD QUAL:  48.90                                                           
     Name                         Age Team                                  
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1                                                                      
  2  Marvin Williams               25 Truefit Atle                       
  3  Devontie Archer               20 Uni. of Arkansas                   
  4  Andre Clarke                  30 Puma                               
  5  Kemar Mowatt                  27 Adidas                             
  6  Troy Whyte                    25 Lincoln Univ                       
  7  Demar Murray                  29 Sprintec Tra                       
  8                                                                      
Heat 2  Prelims
  1                                                                      
  2  Sean Kalawan                  23 Saint August                       
  3  Malik James-King              21 Legacy Athle                       
  4  Jaheel Hyde                   25 Swept Track                        
  5  Shawn Rowe                    30 Unattached                         
  6  Romel Lewis                   34 Unattached                         
  7  Roxroy Cato                   34 Lyfestyle At                       
  8                                                

Event 17  Girls 19 & Under Discus Throw Under 20
================================================================
   WORLD U20: % 74.40m  9/13/1988   IIKE WYLUDDA, GDR           
 Nat. Junior: R 54.72m  4/28/2016   SHANISE LOVE                
  WORLD QUAL: M 48.50m                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals                                                          
  1 Cedricka Williams         18 Holmwood tec            56.21mR
      47.78m  48.33m  54.28m  56.21m  52.51m  FOUL              
  2 Abigail Martin            18 St Jago High            51.13mM
      FOUL  30.61m  46.20m  37.82m  40.07m  51.13m              
  3 Britannia Johnson         18 Camperdown High         47.32m 
      FOUL  42.22m  46.14m  45.46m  47.32m  47.06m              
  4 Damali Williams           18 Edwin Allen High        45.47m 
      44.26m  45.47m  40.67m  FOUL  42.59m  43.53m              
  5 Britannie Johnson         18 Camperdown High         45.42m 
      43.32m  41.38m  45.42m  45.31m  FOUL  41.77m              
  6 Najhada Seymoure          15 Excelsior High          44.51m 
      43.75m  39.51m  FOUL  40.32m  44.51m  FOUL                
  7 Maja Henry                17 Immaculate C            38.07m 
      32.75m  36.60m  35.79m  FOUL  FOUL  38.07m                
  8 Marlakay Lampart          15 Clarendon College       37.50m 
      FOUL  FOUL  36.84m  34.94m  31.59m  37.50m                
  9 Georgia Burton            17 St. Elizabet            36.49m 
      36.49m  FOUL  FOUL                                        
 10 Rochele Solmon            18 Edwin Allen High        36.19m 
      FOUL  FOUL  36.19m                                        
 11 Ruth Townsend             18 St Catherine High       35.30m 
      FOUL  35.30m  FOUL                                        
 12 Kaylea Demetrius          19 William Knib            34.55m 
      FOUL  34.55m  33.36m                                      
 13 Jade James                19 Bridgeport High         34.53m 
      34.53m  33.42m  34.42m                                    
 14 Briana Wright             17 Denbigh High            31.44m 
      FOUL  29.01m  31.44m                                      
 15 Rickea Atkins             17 St Catherine High       30.54m 
      FOUL  FOUL  30.54m                                        
 16 Jada Francis              15 Immaculate C            30.44m 
      FOUL  30.44m  29.98m                                   

Event 52  Women 20+ Long Jump SENIOR
===============================================================================
Thursday 6/23/2022 - 5:41 PM
WORLD RECORD:  7.52m  6/11/1988   GALINA CHISTYAKOVA, URS                      
NATIONAL REC:  7.16m  5/22/2004   ELVA GOULBOURNE                              
  WORLD QUAL:  6.82m                                                           
     Name                         Age Team                                  
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Velecia Williams              20 Kansas state                       
  2  Melissa Walker                29 Mvp Track &                        
  3  Deborah Acquah                25 Texas A&M Un                       
  4  Shantae Foreman               20 Clemson Univ                       
  5  Tissanna Hickling             24 Ricketts Per                       
  6  Ackelia Smith                 20 Uni. of Texas                      
  7  Jodian Stewart                20 Mvp Track &                        
  8  Chanice Porter                26 Unattached                         
  9  Taishia Pryce                 24 Shujaa                             
 10  Sashell Walters               20 G.C. Foster                        
 11                                                                      
 12                                                                      
 13                                             

Event 4  Boys 19 & Under 800 Meter Run Under 20
===================================================================
   WORLD U20: % 1:43.76  8/22/2021   EMMANUEL WANYONYI, KEN        
 Nat. Junior: R 1:46.60  8/15/1964   NEVILLE MYTON                 
  WORLD QUAL: M 1:51.00                                            
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Barrain Smith             17 St. Elizabet           1:53.22Q  1
  2 Tafar-Hi Hinds            18 St Jago High (Boys)    1:56.88Q  2
  3 Adrian Nethersole         18 St. Elizabet           1:54.76Q  1
  4 Ainsley Brown             14 Port Antonio High      1:58.30Q  2
  5 Trevon Prince             18 Jamaica College        1:55.01Q  1
  6 Kemar Davis               19 Ferncourt High         1:58.48Q  2
  7 Omarion Davis             18 Jamaica College        1:56.33q  1
  8 Daniel Barton             16 Vere Technical High    1:57.08q  1
  9 Rashid Bowen              16 St. Elizabet           1:58.66   2
 10 Rodree Robinson           18 St. Elizabet           1:58.83   2
 11 Tyrone Lawson             15 Jamaica College        2:03.35   1
 12 Rasheed Pryce             15 Jamaica College        2:03.40   2
 -- Nellie Ambriton           17 Jamaica College       X1:57.79   1

Event 37  Men 20+ 800 Meter Run SENIOR
===================================================================
WORLD RECORD: W 1:40.90  8/9/2012    DAVID RUDISHA, KEN            
NATIONAL REC: N 1:45.02  6/10/2022   NAVASKY ANDERSON              
  WORLD QUAL: M 1:45.20                                            
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Navasky Anderson          21 Miss State Uni         1:48.24Q  1
  2 Kimar Farquharson         20 South plains           1:49.07Q  2
  3 Tarees Rhoden             21 Clemson University     1:48.42Q  1
  4 Tyrese Reid               21 Miss State Uni         1:50.68Q  2
  5 J'Voughnn Blake           19 Jamaica College        1:48.61Q  1
  6 Brandon Kerr              21 Unattached             2:01.19Q  2
  7 Dugion Blackman           21 Hampton University     1:48.78q  1
  8 Chevonne Hall             20 Unattached             1:49.08q  1
  9 Demour Cunningham         27 Unattached             2:01.97   2
 -- Keveroy Venson            20 Uni. of Albany             DNF   1
 -- Dennick Luke              21 G.C. Foster College   X1:48.97   2
 -- Handal Roban              20 Jamaica College       X1:49.11   2
 -- Fabian Campbell           20 Cap                   X1:50.40   2
 -- Akani Slater              24 Sprintec Track Club   X1:51.50   1

Event 41  Men 20+ 5000 Meter Run SENIOR
===============================================================
WORLD RECORD: W 12:35.36  8/14/2020   JOSHUA CHEPTEGEI, UGA    
NATIONAL REC: N 13:20.40  5/2/2015    KEMOY CAMPBELL           
  WORLD QUAL: M 13:13.50                                       
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Dwayne Graham             36 Pure Love Ru          15:59.66
  2 Noel Ellis                20 Uwi                   16:21.17
  3 Kemar Leslie              34 Pure Love Ru          17:18.02
  4 Winston Dehaney           32 Pure Love Ru          17:29.67
  5 Nathaniel Wallace         16 St. Elizabet          17:47.44
  6 Andrew Gutzmore           36 Pure Love Ru          18:01.50

Event 6  Boys 19 & Under 100 Meter Dash Under 20
================================================================        
   WORLD U20: %  9.97  6/13/2014   TRAYVON BROMELL, USA                 
 Nat. Junior: R 10.11  4/7/2007    YOHAN BLAKE                          
  WORLD QUAL: M 10.60                                                   
    Name                     Age Team                   Prelims         
================================================================        
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.6                                       
  1 Nickoy Drummond           16 Camperdown High        M 10.54Q        
  2 Adrian Kerr               19 Kingston College       M 10.57Q        
  3 Jason Lewis               17 Camperdown High          10.72q        
  4 Jaheim Jones              17 Camperdown High          10.85q        
  5 Sajay Campbell            19 St Catherine High        10.87         
  6 Jeevan Newby              16 Kingston College         11.67         
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.5                                       
  1 Mark-Anthony Daley        17 Herbert Morr           M 10.44Q        
  2 Junior Harris             17 Camperdown High        M 10.52Q        
  3 Damor Miller              18 Excelsior High           10.64q        
  4 Zachary Cox               14 Cornwall College         11.11         
  5 Keniel Campbell           17 Ferncourt High           11.32         
  6 Kamal Kessna              16 Calabar High             11.41         
 -- DeAndre Daley             17 Herbert Morr               DNF         
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.9                                       
  1 David Lynch               19 Calabar High           M 10.52Q        
  2 Javorne Dunkley           16 St. Elizabet           M 10.59Q        
  3 Kymani Sterling           19 Uni. of Colorado         10.61q        
  4 Dante' Gordon             19 St George's College      10.72q        
  5 Nicholas Newby            17 Calabar High             10.75q        
  6 Omarion Barrett           17 Steer Town Academy       10.77q        
  7 Raheim Fagan              17 Excelsior Co             11.38         
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.1                                       
  1 Bouwahjgie Nkrumie        17 Dr.Speed Track Club    M 10.38Q        
  2 Terrique Stennett         19 Swept Track Club         10.68Q        
  3 Rimando Thomas            19 Camperdown High          10.72q        
  4 Ayden Stewart             18 Edwin Allen High         10.88         
  5 Jelani Brown              15 York Castle High         11.06         
  6 Jamar Reid                17 Unattached               11.71         
========================================================================
   WORLD U20: %  9.97  6/13/2014   TRAYVON BROMELL, USA                 
 Nat. Junior: R 10.11  4/7/2007    YOHAN BLAKE                          
  WORLD QUAL: M 10.60                                                   
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries                                                           
  1 Bouwahjgie Nkrumie        17 Dr.Speed Track Club    M 10.38Q  1.1  4
  2 Mark-Anthony Daley        17 Herbert Morr           M 10.44Q  0.5  2
  3 David Lynch               19 Calabar High           M 10.52Q  0.9  3
  4 Nickoy Drummond           16 Camperdown High        M 10.54Q  1.6  1
  5 Junior Harris             17 Camperdown High        M 10.52Q  0.5  2
  6 Adrian Kerr               19 Kingston College       M 10.57Q  1.6  1
  7 Javorne Dunkley           16 St. Elizabet           M 10.59Q  0.9  3
  8 Terrique Stennett         19 Swept Track Club         10.68Q  1.1  4
  9 Kymani Sterling           19 Uni. of Colorado         10.61q  0.9  3
 10 Damor Miller              18 Excelsior High           10.64q  0.5  2
 11 Rimando Thomas            19 Camperdown High          10.72q  1.1  4
 11 Jason Lewis               17 Camperdown High          10.72q  1.6  1
 13 Dante' Gordon             19 St George's College      10.72q  0.9  3
 14 Nicholas Newby            17 Calabar High             10.75q  0.9  3
 15 Omarion Barrett           17 Steer Town Academy       10.77q  0.9  3
 16 Jaheim Jones              17 Camperdown High          10.85q  1.6  1
 17 Sajay Campbell            19 St Catherine High        10.87   1.6  1
 18 Ayden Stewart             18 Edwin Allen High         10.88   1.1  4
 19 Jelani Brown              15 York Castle High         11.06   1.1  4
 20 Zachary Cox               14 Cornwall College         11.11   0.5  2
 21 Keniel Campbell           17 Ferncourt High           11.32   0.5  2
 22 Raheim Fagan              17 Excelsior Co             11.38   0.9  3
 23 Kamal Kessna              16 Calabar High             11.41   0.5  2
 24 Jeevan Newby              16 Kingston College         11.67   1.6  1
 25 Jamar Reid                17 Unattached               11.71   1.1  4
 -- DeAndre Daley             17 Herbert Morr               DNF   0.5  2
 
Previous Article
Next Article

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Upcoming Event

June 2022
M T W T F S S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
  1. Ibrahim, I’m proud of you. I pray you reach where ever you want to 🙏🏽🤲🏽📿 I hope to see you…

Don't allow your current situation today to define your tomorrow, there is always a way to change for better.