List - 2022 National Invitational Championships

List – 2022 National Invitational Championships

List – 2022 National Invitational Championships – The final lists of the invited Athletes for the National Invitational Championships – Start List, Live Stream, Results

Info | Program

Event: 2022 NATIONAL INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
Date: 30TH JUNE TO 1ST JULY 2022

Venue: Cape Coast Sports Stadium

100m men

1 AGGERH BARNABAS KOBBY ASANTE M UDS 100m MEN
2 SAMINU ABDUL-RASHEED M UG 100m MEN
3 BOTSIO ISAAC M UG 100m MEN
4 DADZI JAMES M UG 100m MEN
5 HAMMOND SOLOMON KWAKU M UG 100m MEN
6 GADAYI EDWIN M PABLO FOUNDATION 100m MEN
7 MUSA IDDRISU M GAF 100m MEN
8 OSEI KOFI JOHN M GAF 100m MEN
9 BAWUAH AUGUSTINE ARKO M GAF 100m MEN
10 AMPONSAH DENIS M UDS 100m MEN
11 OPOKU STEPHEN M GAF 100m MEN
12 HARDING ROLAND M GAF 100m MEN
13 KYEREMATENG NATHENIAL M ASHANTI 100m MEN
14 OPPONG RICHMOND M ASHANTI 100m MEN
15 APPIAH GEORGE M KNUST 100m MEN
16 FUSEINI IBRAHIM M KNUST 100m MEN
17 AYIMASU EMMANUEL M PABLO FOUNDATION 100m MEN
18 KWAKU FOLI M ASHANTI 100m MEN
19 AGYEKUM MISHACK M ASHANTI 100m MEN
20 ODONKOR SOLOMON M UEW 100m MEN
21 FOSUHENE ENOCK M KNUST 100M MEN
22 OPOKU RICHMOND M GAF 100m MEN
23 ABDUL RAZAK SHERIFF M ADISCO 100m MEN
24 NTEM KELVIN M CENTRAL 100m MEN

100m Women

1 BOAKYE MARY F GAF 100m WOMEN
2 MENSAH JANET F STAGNATION100m WOMEN
3 OKU GIFTY KWAKYEWAA F UEW 100m WOMEN
4 QUAINOO MENSAH DORIS F KNUST 100m WOMEN
5 BOAKYE BEATRICE F UDS 100m WOMEN
6 OBOUR GRACE F UG 100m WOMEN
7 KWARTEMAA BENEDICTA F UCC 100m WOMEN
8 AVEMEGAH JOSEPHINE F UCC 100m WOMEN
9 AGYEMAN KATE F GAF 100m WOMEN
10 ACHEAMPONG DEBORAH F UPSA 100m WOMEN
11 POMAA DOMFE MARIAN F GREATER ACCRA100m WOMEN
12 BLESSING SAMUEL F KNUST 100m WOMEN
13 AWUDI FELICIA F UDS 100m WOMEN
14 ASHINYO CECILIA F GAF 100m WOMEN
15 AGYEMANG FLORENCE F ASHANTI 100m WOMEN
16 AWINESONE MATILDA F UPPER WEST100m WOMEN
17 ASAKIYABA JOANA F UPPER WEST100m WOMEN
18 KYEREMAH JANET F ASHANTI 100m WOMEN
19 AGYEI RACHEAL F UCC 100m WOMEN
20 NASEERA QUANSAH F CENTRAL 100m WOMEN
21 AWUNI ZEINAB F POLICE 100m WOMEN
22 RADWINA ISHMAEL F CENTRAL 100m WOMEN
23 KUSIME DIAMOND F CENTRAL 100m WOMEN
24 YEBOAH AMANDA F ASHANTI 100m WOMEN

200m Men

1 GADAYI EDWIN M ASHANTI 200m MEN
2 AWUAH DAVID M GAF 200m MEN
3 OSEI KOFI JOHN M GAF 200m MEN
4 SHAIBU MARIZUK M GAF 200m MEN
5 OPOKU STEPHEN M GAF 200m MEN
6 AGYEMANG EVANS M KNUST 200m MEN
7 OPPONG RICHMOND M ASHANTI 200m MEN
8 OFOSUHENE ENOCK M KNUST 200m MEN
9 AGGERH BARNABAS KOBBY ASANTE M UDS 200m MEN
10 MENSAH FRANK M GRA 200m MEN
11 ODONKOR SOLOMON M UEW 200m MEN
12 SAMINU ABDUL-RASHEED M UG 200m MEN
13 BOTSIO ISAAC M UG 200m MEN
14 DADZI JAMES M UG 200m MEN
15 HAMMOND SOLOMON KWAKU M UG 200m MEN
16 ABDUL RAZAK SHERIFF M ADISADEL 200M MEN
17 KWAKU FOLI M ASHANTI 200m MEN
18 AMPONSAH DENNIS M UDS 200m MEN
18 YAMOAH EMMANUEL M 200m MEN
19 AFLAMAH WALLACE M UDS 200m MEN
20 DONKOH DOUGLAS M ASHANTI 200m MEN
21 BAWUAH AUGUSTINE ARKO M GAF 200m MEN
22 GYASI-KWOFIE GILBERT M UNER 200m MEN
23 ATORDI JOSHUA NYAME M UCC 200m MEN
24 AGYEMANG EVANS M KNUST 200m MEN

200m Women

1 BOAKYE MARY F GAF 200m WOMEN
2 OBOUR GRACE F UG 200m WOMEN
3 CARBOO KLUTSE HELENA F UENR 200m WOMEN
4 MENSAH JANET F ASHANTI 200m WOMEN
5 BOAKYE BEATRICE F UDS 200m WOMEN
6 OKU GIFTY KWAKYEWAA F UEW 200m WOMEN
7 YEBOAH AMANDA F ASHANTI 200m WOMEN
8 AGBOKPAH STELLA F UG 200m WOMEN
9 NUHU RAFIATU F GAF 200m WOMEN
10 NASEERA QUANSAH F CENTRAL 200m WOMEN
11 ACHEAMPONG DEBORAH F GREATER ACCRA 200m WOMEN
12 EWUSI LOVENA F UCC 200m WOMEN
13 SACKEY EUNICE F GAF 200m WOMEN
14 POMAA DUMFEH MARIAM F GREATER ACCRA 200m WOMEN
15 AWUDI FELICIA F UDS 200m WOMEN
16 ZULIATA ISSAH F GAF 200m WOMEN
17 MENSAH ELIZABETH F GAF 200m WOMEN
18 SAM ARYM F WEST 200m WOMEN
19 AGYEMANG FLORENCE F ASHANTI 200m WOMEN
20 KYEREMAH JANET F ASHANTI 200m WOMEN
21 FATIMA HUSEIN F ASHANTI 200m WOMEN
22 WIAFE MAVIS F GAF 200m WOMEN
23 AWINESONE MATILDA F HIGH MORAL200m WOMEN
24 RIDWAN ISHMAEL F SPORTY SCIENCE 200m WOMEN

400m Men

1 ADDO FRANK M UDS 400m MEN
2 OTIBU DANIEL YAW MANTEY M CEPS 400m MEN
3 NYAME CHARLES M UDS 400m MEN
4 MAMMOUDU SEIDU BABA M ASHANTI 400m MEN
5 TORGBENU ETIAMO KWAKU M LCAC 400m MEN
6 NIMO EMMANUEL M PRISONS 400m MEN
7 DUKPE EMMANUEL M UDS 400m MEN
8 AHMED OSMAN SAEED M ASHANTI 400m MEN
9 OWADIE OPARE WILLIAM M UG 400m MEN
10 ASANTE BISMARK M 400m MEN
11 AMANKWAH MICHAEL M UNER 400m MEN
12 TAMAKLOE FELIX M GAF 400m MEN
13 AGYEMAN KWAKU EMMANUEL M 400m MEN
13 FRENCH RAYMOND M WESTERN 400m MEN
14 ANTIEDU PETER M 400m MEN
14 SULEMAN ALHASSAN M ASHANTI 400m MEN
15 OKANTEY OKAITEI M 400m MEN
16 ABITO RANSOFRD M CENTRAL 400m MEN

400m Women

1 AMISSAH ETHEL F GAF 400m WOMEN
2 AWANYA MAWUNYA PEARL F 400m WOMEN
3 OBOUR GRACE F UG 400m WOMEN
4 ABUSUARE ALHARE F UDS 400m WOMEN
5 APPIAH SANDRA F UEW 400m WOMEN
6 BEDIH BERNICE F ASHANTI 400m WOMEN
7 NUHU RAFIATU F GAF 400m WOMEN
8 ANNANG ANNANG F KNUST 400m WOMEN
9 KLUTSE CARBOO HELENA F UENR 400m WOMEN
10 HAMIDU ASANA F UEW 400m WOMEN
11 AYIGLO VIDA F ASHANTI 400m WOMEN
12 ZULIATA ISSAH F GAF 400m WOMEN
13 ADAM ROSEMARY F GAF 400m WOMEN
14 FATIMA HUSEIN F ASHANTI 400m WOMEN
15 AWINSONE MATILDA F HIGH MORAL400m WOMEN
16 EWUSI LOVINA F UCC 400m WOMEN
16 AGBOKPA STELLA F UG 400m WOMEN

800m Men

1 AMENYO HAMMAH GIDEON M UEW 800m MEN
2 GAGODO FOREVER M GAF 800m MEN
3 ABIATHA BARNES M GAF 800m MEN
4 SHABAN ABASS M ASHANTI 800m MEN
5 MENSAH ISAAC M PABLO FOUNDATION 800m MEN
6 TURKSON EMMANUEL M MFANTSIPIM800m MEN
7 BAAH CHARLES M UEW 800m MEN
8 QUAINOO PHILIP M ADISADEL 800m MEN
9 AWINI SEIDU ABDUL BASHIRU M UPPER WEST800m MEN
10 OWUSU FRANK M EASTERN 800m MEN
11 ADEABE MICHAEL POLIICE 800m MEN
12 ADDAE KUDJO POLICE 800m MEN

800m Women

1 ABUSURE ALHARE F UDS 800m WOMEN
2 ABUGURE ABUGURE F WEST NORTH800m WOMEN
3 ACHIKE N-VARCE F LORD OF JUSTICE 800m WOMEN
4 KUMBETTO GRACE F UCC 800m WOMEN
5 ANGAAMCHAAB MERCY GAF 800m WOMEN
6 ADONGO BELINDA CENTRAL 800m WOMEN
7 TUOLONG REINA F HIGH MORAL800m WOMEN
8 AYAAYINE VIDA UPPER WEST800m WOMEN
9 SAKAT LARIBA JULIANA F UEW 800m WOMEN
10 KUMBETU GRACE F ASHANTI 800m WOMEN
11 LUNAB RITA F POLICE 800m WOMEN
12 ZANORA REBECCA F GNFS 800m WOMEN

1500m Men

1 NAKOUSI DAVID M 1500m MEN
2 MENSAH ISAAC M 1500m MEN
3 OSEI FREDERICK M GAF 1500m MEN
4 MATHEW DANIEL M OKESS 1500m MEN
5 KURUS MORRIS BABA TOFIC M UEW 1500m MEN
6 SUMANI ABRAHAM M NORTH EAST 1500m MEN
7 YARO STEPHEN M UDS 1500m MEN
8 ODURO SAMUEL M POLICE 1500m MEN
9 SHABAN ABASS M ASHANTI 1500m MEN
10 AWUNI SEIDU ABDUL B. M UPPER WEST1500m MEN
11 KUNYA KWASI M GAF 1500m MEN
12 SOTTIE FRANCIS TETTEH M EASTERN 1500m MEN

1500m Women

1 ANCHIKE N-VANCE F LORD OF JUSTICE 1500m WOMEN
2 ARTHUR ROSEMARY F GAF 1500m WOMEN
3 KOOMSON SARA F 1500m WOMEN
4 MORO SHARIFA F ASHANTI 1500m WOMEN
5 BOSTOR ELIZABETH F POLICE 1500m WOMEN
6 BIO NAOMI F MARVELOUS 1500m WOMEN
7 SEGBOR BELINDA F 1500m WOMEN
8 WASILA IBRAHIM F GAF 1500m WOMEN
9 TITI ROSINA F GAF 1500m WOMEN
10 ABUGINA ABIGAIL F WEST NORTH1500m WOMEN
11 MUSAH AYISHA F ASHANTI 1500m WOMEN
12 ADOMPAKA HANNAH F ASHANTI 1500m WOMEN

5000m Men

1 NAKOUSI DAVID M HIGH MORAL5000m MEN
2 ARTHUR ISHMAEL M GAF 5000m MEN
3 KOOGO ATIA M UEW 5000m MEN
4 AMPONSAH DOMINIC M SWEDRO 5000m MEN
5 KUDANU JOHN M GAF 5000m MEN
6 ALOBIG HAMZA 5000m MEN
7 ATAYLAR AWUNI SAMUEL 5000m MEN
8 ABANGA A. INUSAH 5000m MEN
9 AMIDU HAMSA M ASHANTI 5000m MEN
10 AMPONSAH WILLIAM M UEW 5000m MEN
11 KWEITU RICHARD M GRACE MILE 5000m MEN
12 TETTEH EVANS M SWEDRO 5000m MEN

5000m Women

1 KOOMSON SARAH F UDS 5000m WOMEN
2 AYABA JOYCE F ASHANTI 5000m WOMEN
3 MORO SHARIFA F ASHANTI 5000m WOMEN
4 SEGBOHR BELINDA F HIGH MORAL5000m WOMEN
5 ADOMPAKA HANNAH F ASHANTI 5000m WOMEN
6 ANABA PORTIA F ASHANTI 5000m WOMEN
7 EWUSI ELIZABETH F GAF 5000m WOMEN
8 KOMBAT HAWA F UEW 5000m WOMEN
9 MARIAMA ADU F 5000m WOMEN
10 KANCHO MARY F HIGH MORAL5000m WOMEN
11 MUSAH AYISHA F ASHANTI 5000m WOMEN
12 KOTAMBE AMANDA F UE 5000m WOMEN

110m Hurdles Men

1 DOMPEH BARNABAS M GAF 110MH MEN
2 ANOBIL ERIC M UDS 110MH MEN
3 IBRAHIM MUSTAPHA M UEW 110MH MEN
4 ESSUMANG DOMINIC M UEW 110MH MEN
5 GYASI SAMUEL M STAGNATION110MH MEN
6 OPOKU AMOABENG GEORGE M UG 110MH MEN
7 SHAIBU HASSAN M ASHANTI 110MH MEN
8 ASUMAN DOMINIC M ASHANTI 110MH MEN

400m Hurdles Men

1 MAMMOUDU SEIDU BABA M ASHANTI 400MH MEN
2 DOMPEY BARNABAS M GAF 400MH MEN
3 ANTIEDU PETER M UDS 400MH MEN
4 OSBORN TURKSON M ASHANTI 400MH MEN
5 ATITIBA JOSHUA M GAF 400MH MEN
6 GYASI SAMUEL M ASHANTI 400MH MEN
7 SULEMAN ALHASSAN M ASHANTI 400MH MEN
8 DRAMANI SAMED M ASHANTI

400m Hurdles Women

WIAFE MAVIS F GAF 400MH WOMEN
MENSAH ELIZABETH F GAF 400MH WOMEN
FATAO MANAMA F GAF 400MH WOMEN
KUMBETU GRACE F ASHANTI 400MH WOMEN

High Jump Men

1 GYIMAH EBENEZER M UCC HIGH JUMP MEN
2 Yamoah Cadman Evans UG HIGH JUMP MEN
3 ADU KELVIN M ASHANTI HIGH JUMP MEN
4 ADAMS ALHASSAN M GAF HIGH JUMP MEN
5 Osei Opoku GIdeon PRISONS HIGH JUMP MEN
6 OCANSEY KENNEDY M GAF HIGH JUMP MEN
7 TSATSU BRIGHT M GAF HIGH JUMP MEN
8 Laar Gabriel UNER HIGH JUMP MEN
9 BREFO JOHN M UEW HIGH JUMP MEN
10 BOATENG PHILIP M ASHANTI
11 OKYERE KELVIN M POLICE

High Jump Women

YEBOAH ROSEMARY F ASHANTI HIGH JUMP WOMEN
AGGREY REBECCA F CEPS HIGH JUMP WOMEN
QUANSAH MARY F GAF HIGH JUMP WOMEN
ADONGO AWIMPOKA SELINA F UDS HIGH JUMP WOMEN
SOSI DORA F GAF HIGH JUMP WOMEN
TAKYI VERA F OKESS HIGH JUMP WOMEN
KUMI BARBARA F St Louis HIGH JUMP WOMEN

Long Jump Men

1 BASIT SEIDU ABDUL M LONG JUMP MEN
2 BAIDOO BENJAMIN M MFANTSIPIM LONG JUMP MEN
3 MENSAH OTCHERE M LONG JUMP MEN
4 OKYERE KELVIN M ASHANTI LONG JUMP MEN
5 SECHE BAIDOO M UEW LONG JUMP MEN
6 AGYEMANG ANDY M ASHANTI LONG JUMP MEN
7 APPIAH GEORGE M KNUSR LONG JUMP MEN
8 BOATENG PHILIP M AMASS LONG JUMP MEN
9 LARWEH EMMANUEL M ASHANTI LONG JUMP MEN
9 Atieku Kenneth M GRA – Customs Division LONG JUMP MEN
10 Adumuah Joseph M GRA – Customs Division LONG JUMP MEN
11 NKANSAH ISAAC M POLICE LONG JUMP MEN
12 NTI RANSFORD M ASHANTI LONG JUMP MEN

Long Jump Women

OPOKU DORCAS F GAF LONG JUMP WOMEN
UMAR SAKINA AWAM F LONG JUMP WOMEN
OSEI THERESA F UEW LONG JUMP WOMEN
ABA SAM F GAF LONG JUMP WOMEN
MENSAH JOSEPHINE F UEW LONG JUMP WOMEN
AVEMEGAH JOSEPHINE F UCC LONG JUMP WOMEN
BOAHEMAA PATIENCE F ASHANTI LONG JUMP WOMEN
OSEI THERESA F ASHANTI LONG JUMP WOMEN
AGYEI AGNES F ASHANTI LONG JUMP WOMEN
DOE DEI EUNICE F ASHANTI LONG JUMP WOMEN
KPORMEGBE LINDA F ASHANTI LONG JUMP WOMEN

Triple Jump Women

KPORMEGBE LINDA F ASHANTI TRIPPLE JUMP WOMEN
AGYEI AGNES F ASHANTI TRIPPLE JUMP WOMEN
DOE DEI EUNICE F ASHANTI TRIPPLE JUMP WOMEN
OSEI THERESA F ASHANTI TRIPPLE JUMP WOMEN
ABA SAM F GAF TRIPPLE JUMP WOMEN
MENSAH JOSEPHINE F UEW TRIPPLE JUMP WOMEN
OPPONG GIFTY F WESTERN TRIPPLE JUMP WOMEN

Triple Jump Men

BASIT ABDUL SEIDU M TRIPPLE JUMP MEN
NTIM RANSFORD M UEW TRIPPLE JUMP MEN
OKAI EMMANUEL M GAF TRIPPLE JUMP MEN
NTI RANSFORD M ASHANTI TRIPPLE JUMP MEN
AGYEMANG ANDY M ASHANTI TRIPPLE JUMP MEN
LARWEH EMMANUEL M ASHANTI TRIPPLE JUMP MEN

Javelin Men

1 NAFEW MOHAMMED M UCC JAVELIN MEN
2 NUMO BENJAMIN M GAF JAVELIN MEN
3 BANOR RICHARD M UG JAVELIN MEN
4 OSEI TUTU RAYMOND M ASHANTI JAVELIN MEN
5 ACHEAPONG EMMANUEL M ASHANTI JAVELIN MEN
5 GYIFA EMMANUEL M POLICE JAVELIN MEN
6 AKPANYA RICHARD M ASHANTI JAVELIN MEN
7 ALHASSAN MASHUD M ASHANTI JAVELIN MEN
8 ASARE GABRIEL TEI M GAF JAVELIN MEN
9 APPIAH MARVIN M KNUST JAVELIN MEN
10 KORLEY VINCENT M CEPS JAVELIN MEN
11 ASANTE KOURO SETH M EASTERN JAVELIN MEN
12 YAO FOE RUDOLF M EASTERN

Javelin Women

ADUTWUMWAA CHRISTIANA F ASHANTI
OFORI ZOE F POLICE JAVELIN WOMEN
OTUBEA COMFORT F PRISONS JAVELIN WOMEN
AGBEWOLI REJOICE F UG JAVELIN WOMEN
FOSU REBECCA F ASHANTI JAVELIN WOMEN
OFFORI ZULY F ASHANTI JAVELIN WOMEN
AFIA NAMBE GLORIA F ASHANTI JAVELIN WOMEN
NYAMEKYE SANDRA F ASHANTI

Discus Men

MACCATHY DOMINIC M ASHANTI DISCUS MEN
HABIBU MOHAMMED M EASTERN DISCUS MEN
TSIBUAH EMMANUEL M VOLTA DISCUS MEN
ATTITSOGBUI ATTITSOGBUI M EASTERN DISCUS MEN
ANSAH MICHAEL M EASTERN DISCUS MEN
TAY ROBERTSON M GAF DISCUS MEN
BUGASE REXFORD M GAF DISCUS MEN
ASIEDU EMMANUEL GAF

Discus Women 

OWUSU FAUSTINA F UEW DISCUS WOMEN
OTUBEA COMFORT F PRISONS DISCUS WOMEN
MUSAH MARIAMA F GAF DISCUS WOMEN
BOAHEMAA PATIENCE F ASHANTI DISCUS WOMEN

Shot Put Men

MACCATHY DOMINIC M ASHANTI SHOTPUT MEN
AKPANYA RICHARD M ASHANTI SHOTPUT MEN
DARKO KINGSLEY M UDS SHOTPUT MEN
GYEFA EMMANUEL M POLICE SHOTPUT MEN
AKUNA RICHARD M STAGNATIONSHOTPUT MEN
MOHAMMED NAFFEW M UGCC SHOTPUT MEN
TSIBUAH EMMANUEL M ADISADEL SHOTPUT MEN
APPIAH MARTIN M KNUST SHOTPUT MEN
AGUNADUS JOSEPH M ADISADEL SHOTPUT MEN
ASANTE SETH KOKURO M EASTERN SHOTPUT MEN
ANSAH MICHAEL M EASTERN SHOTPUT MEN
ASIEDU EMMANUEL M GAF SHOTPUT MEN

Shot put Women

HARUNA FATI F GAF SHOTPUT WOMEN
QUAYSON VICTORIA F NASS SHOTPUT WOMEN
GYEBI FRANCISCA F NASS SHOTPUT WOMEN
OTUBEA COMFORT F PRISONS SHOTPUT WOMEN
AGYEMANG JOANA F GPS SHOTPUT WOMEN
ABARE ROSEMOND F ASHANTI SHOTPUT WOMEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.