Lausanne Diamond League Full Results

Lausanne Diamond League Full Results

Results for the Athletissima, Lausanne Diamond League 2022. The meeting takes place on Thursday, August 25 and Friday, August 26.

Armand Duplantis, Jakob Ingebrigtsen, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson, Noah Lyles and many more Olympic games and world championships medalists competing at the Lausanne Diamond League from 25 to 26 August.

WOMEN’S RESULTS

Women’s 100m Wind: 0.0

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 HOBBS Aleia USA 10.87
2 JACKSON Shericka JAM 10.88
3 TA LOU Marie-Josée CIV 10.89
4 DAVIS Tamari USA 10.94
6 KAMBUNDJI Mujinga SUI 11.15
5 TERRY Twanisha USA 11.13
7 SEEDO N’Ketia NED 11.41
DQ THOMPSON-HERAH Elaine JAM TR 16.8

False Start

Women’s 200m Wind: -0.9

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 POINTET Léonie SUI 23.30
2 NIEDERBERGER Julia SUI 23.49
3 ATCHO Sarah SUI 23.77
4 BÜRGI Céline SUI 23.91
5 FURLER Selina SUI 24.18
6 HALBHEER Cornelia SUI 24.22
7 AMBROSINI Coralie SUI 24.27
8 CALIGIURI Iris SUI 24.39 =PB

Women’s 400m

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 PAULINO Marileidy DOM 49.87
2 WILLIAMS Sada BAR 49.94
3 COFIL Fiordaliza DOM 50.13 PB
4 McLEOD Candice JAM 50.80
5 KACZMAREK Natalia POL 51.03
6 KLAVER Lieke NED 51.15
7 McPHERSON Stephenie Ann JAM 51.63
8 WILLIAMS Jodie GBR 52.31

Women’s 800m

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 LAMOTE Rénelle FRA 1:57.84 PB
2 WILSON Allie USA 1:58.09 PB
3 REEKIE Jemma GBR 1:59.00
4 NAKAAYI Halimah UGA 1:59.73
5 WERRO Audrey SUI 1:59.87
6 JOHNSON Sinclaire USA 1:59.90 PB
7 WIELGOSZ Anna POL 2:00.07
8 HOFFMANN Lore SUI 2:00.08
9 GAJANOVÁ Gabriela SVK 2:00.82 SB
10 HORVAT Anita SLO 2:02.20
11 ROSAMILIA Valentina SUI 2:04.46 SB
DNF BAUMANN Jackie

400m – 57.5 sec, 500m – 1:12 min

GER

Women’s 3000m

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 NIYONSABA Francine BDI 8:26.80 MR
2 MONSON Alicia USA 8:26.81 PB
3 CHEBET Beatrice KEN 8:27.14
4 HASSAN Sifan NED 8:28.28 SB
5 KIPKEMBOI Margaret Chelimo KEN 8:29.05 SB
6 CRANNY Elise USA 8:29.95 PB
7 MUIR Laura GBR 8:30.53 PB
8 KIPKIRUI Caroline Chepkoech KAZ 8:34.65 SB
9 WORKU Fantu ETH 8:35.55 SB
10 FEYSA Hawi ETH 8:38.48 PB
11 HULL Jessica AUS 8:41.52
12 KLOSTERHALFEN Konstanze GER 8:45.36
13 EMBAYE Axumawit ETH 8:45.54
14 HENES Elly USA 8:46.42
15 NORRIS Josette USA 8:50.49 PB
DNF GRIFFITH Georgia

1200m – 3:19 min, 1600m – 4:26 min

AUS
DNF LEMIESZ Aneta

400m – 1:06 min, 800m – 2:12 min

POL

Women’s 100m hurdles wind -0.9

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 CAMACHO-QUINN Jasmine PUR 12.34 MR
2 AMUSAN Tobi NGR 12.45
3 JONES Tia USA 12.47 PB
4 ALI Nia USA 12.59
5 ANDERSON Britany JAM 12.59
6 HARRISON Kendra USA 12.59
8 KAMBUNDJI Ditaji SUI 12.83
7 VISSER Nadine NED 12.81

Women’s 400m Hurdles

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 BOL Femke NED 52.95 MR
2 RUSSELL Janieve JAM 53.92
3 KNIGHT Andrenette JAM 54.33
4 RYZHYKOVA Anna UKR 54.59
5 WOODRUFF Gianna PAN 54.97
6 TKACHUK Viktoriya UKR 55.29
7 MUHAMMAD Dalilah USA 56.03
DNF CLAYTON Rushell JAM

Women’s Pole Vault

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 ŠUTEJ Tina SLO 4.70
2 KENNEDY Nina AUS 4.70
3 MURTO Wilma FIN 4.60
4 BRUNI Roberta ITA 4.60
5 MOSER Angelica SUI 4.50
5 STEFANIDI Aikaterini GRE 4.50
7 HOLM Caroline Bonde DEN 4.35
8 RETZIUS Lene Onsrud NOR 4.35
CHEVRIER Margot FRA NM

Women’s Triple Jump

 

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 VEN ROJAS Yulimar 15.31
2 JAM RICKETTS Shanieka 14.64
3 UKR BEKH-ROMANCHUK Maryna 14.31
4 POR MAMONA Patrícia 14.22
5 USA FRANKLIN Tori 14.21
6 JAM WILLIAMS Kimberly 14.12
7 FIN MÄKELÄ Kristiina 13.99
8 ISR MINENKO Hanna 13.98
9 DMA LAFOND Thea 13.85

Women’s 4x100m

POS COUNTRY ATHLETES RESULTS
1 SUI Frey G.Kambundji M.Kora S.Del Ponte A. 42.91
2 NED Seedo N.Klaver L.Samuel J.Sedney N. 43.02 SB
3 ESP Molina-Prados S.Bestué J.Carrillo L.Marco C. 43.75
4 AUT Plank J.Walli S.Lindner M.Willhuber V. 44.66
5 SUI U20 Becerra S.Van Caamp E.Furler S.Caligiuri I. 45.09
DNF FRA Gnafoua F.Atatou W.Parisot H.Leconte M.

MEN’S RESULTS

Men’s 200m wind +1.3

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 LYLES Noah USA 19.56
2 NORMAN Michael USA 19.76 SB
3 RICHARDS Jereem TTO 19.95
4 OGANDO Alexander DOM 20.09
5 HUDSON Andrew JAM 20.09
6 KNIGHTON Erriyon USA 20.13
8 DOBSON Charles GBR 20.34
7 FAHNBULLEH Joseph LBR 20.33

Men’s 800m

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 MILLS George GBR 1:46.74 SB
2 ELMER Tom SUI 1:47.44 PB
3 OESTER Robin SUI 1:48.06
4 PELIZZA Ivan SUI 1:49.06 PB
5 WIPFLI Ramon SUI 1:49.33
6 LOW-BEER Louis SUI 1:50.04
7 NOTZ Vincent SUI 1:50.53
8 AMIOT Victor FRA 1:51.76 PB
9 KLOPFENSTEIN Diego SUI 1:54.50
DNF BENMAHDI Khaled ALG

Men’s 1500m

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 INGEBRIGTSEN Jakob NOR 3:29.05 WL
2 KIPSANG Abel KEN 3:29.93 SB
3 McSWEYN Stewart AUS 3:30.18 SB
4 KERR Josh GBR 3:32.28
5 ROZMYS Michal POL 3:32.43 PB
6 GARCÍA Mario ESP 3:32.71
7 CHERUIYOT Timothy KEN 3:32.91
8 TANNER Samuel NZL 3:33.67
9 HEYWARD Jake GBR 3:34.99
10 STONIER Matthew GBR 3:35.57
11 SADIKI Abdellatif MAR 3:37.41
12 HOARE Oliver AUS 3:37.81
13 GARCÍA Gonzalo ESP 3:38.64
14 GOURLEY Neil GBR 3:53.67
DNF AKBACHE Mounir

400m – 55 sec, 800m – 1:51 min

FRA

Men’s 110m Hurdles Wind: 0.0

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 BROADBELL Rasheed JAM 12.99 PB
2 CUNNINGHAM Trey USA 13.10
3 HOLLOWAY Grant USA 13.11
4 PARCHMENT Hansle JAM 13.13
5 PEREIRA Rafael BRA 13.49
6 CZYKIER Damian POL 13.58
7 MARTINOT-LAGARDE Pascal FRA 13.58
8 JOSEPH Jason SUI 13.66

Men’s 3000m Steeplechase

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 EL BAKKALI Soufiane MAR 8:02.45
2 AMARE Hailemariyam ETH 8:12.07
3 BETT Leonard Kipkemoi KEN 8:12.08 SB
4 MIURA Ryuji JPN 8:13.06 SB
5 SEREM Amos KEN 8:13.93
6 KIBIWOT Abraham KEN 8:15.69
7 WALE Getnet ETH 8:16.41
8 JAGER Evan USA 8:16.99 SB
9 SIME Abrham ETH 8:25.06
10 ZOGHLAMI Osama ITA 8:25.63
11 ARCE Daniel ESP 8:26.98
DNF KIPSANG Lawrence Kemboi

2K – 5:22 min

KEN
DNF KONES Wilberforce Chemiat

1K – 2:40 min

KEN

Men’s 400m Hurdles

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 ROSSER Khallifah USA 47.68
2 HAPPIO Wilfried FRA 48.66
3 VAILLANT Ludvy FRA 48.94
4 BONVIN Julien SUI 49.65
5 COROLLER Victor FRA 49.91
6 BRAND Dany SUI 50.87
7 TAJANA Mattia SUI 51.17
8 MFOMKPA Alain-Hervé SUI 52.04

Men’s Javelin Throw

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 CHOPRA Neeraj IND 89.08
2 VADLEJCH Jakub CZE 85.88
3 THOMPSON Curtis USA 83.72
4 WALCOTT Keshorn TTO 83.38
5 ETELÄTALO Lassi FIN 80.17
6 GAILUMS Patriks LAT 79.71
7 KERÄNEN Toni FIN 77.18
8 CAKŠS Gatis LAT 74.50

Men’s Triple Jump

POS NAME COUNTRY RESULTS WIND
1 DÍAZ HERNÁNDEZ Andy CUB 17.67 -0.6
2 MARTÍNEZ Lázaro CUB 17.50 PB -0.3
3 DÍAZ FORTUN Jordan Alejandro CUB 17.44 0.0
4 ZANGO Hugues Fabrice BUR 17.07 -0.5
5 dos SANTOS Almir BRA 16.84 +0.8
6 SCOTT Donald USA 16.81 -0.6
7 TAYLOR Christian USA 16.45 -0.1
8 PONTVIANNE Jean-Marc FRA 16.11 -0.2

Men’s Shot Put

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 KOVACS Joe USA 22.65
2 CROUSER Ryan USA 22.05
3 GILL Jacko NZL 21.70
4 SINANCEVIC Armin SRB 21.65
5 WALSH Tom NZL 21.30
6 AWOTUNDE Josh USA 21.22
7 PONZIO Nick ITA 20.94
8 MIHALJEVIC Filip CRO 20.91

Men’s High Jump

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 PROTSENKO Andriy UKR 2.24
2 BARSHIM Mutaz Essa QAT 2.24
3 HARRISON JuVaughn USA 2.24
4 KERR Hamish NZL 2.24
5 TAMBERI Gianmarco ITA 2.20
6 LOVETT Django CAN 2.20
7 PRZYBYLKO Mateusz GER 2.20
8 McEWEN Shelby USA 2.15
8 WOO Sanghyeok KOR 2.15

Men’s Pole Vault August 25

POS NAME COUNTRY RESULTS
1 DUPLANTIS Armand SWE 6.10m MR
2 NILSEN Christopher USA 5.80
3 OBIENA Ernest John PHI 5.80
4 GUTTORMSEN Sondre NOR 5.80
5 BROEDERS Ben BEL 5.70
6 COLLET Thibaut FRA 5.60
7 AMMIRATI Anthony FRA 5.60
8 LAVILLENIE Renaud FRA 5.40
9 LAVILLENIE Valentin FRA 5.40
10 ALBERTO Dominik SUI 5.40

By Athleticshour

Sekyere Richard has had a 10-year involvement in the sport of athletics. He holds a Degree in Electrical and Electronics Engineering. Sekyere has experienced the sport as a middle/distance athlete, coach, and now journalist and blogger. Sekyere has published several articles on athletics from Ghanaian Athletics to World Athletics. He currently owns and manages the content and the marketing development of Athletics Hour. "I am passionate about sports, love writing and interviewing, traveling, and meeting new athletes and coaches. I like to expose the hidden talents in the youth and I am always in search of talents across Ghana". I have volunteered in one of the biggest ultra-marathons in the world "Elton Ultra Marathon in Russia. Covered many races in Ghana including ECOWAS CAA Region II Championship and multiple road and track races in Ghana. In 2021, he launched the "Better Ghana Athletics Agenda", which will help support the race organisers, athletes and coaches in all directions.

Leave a Reply

Your email address will not be published.