Full Results - 2022 Rabat Diamond League

Full Results – 2022 Rabat Diamond League

Results for the 2022 Meeting International Mohammed VI d’Athletisme, a Rabat Diamond League.

Date: Sunday, June 5

Location: Rabat, Morroco, Africa

RESULTS WOMEN

Women’s 100m Final, Wind: +0.3

PLACE NAME NAT. MARK
1. Elaine THOMPSON-HERAH JAM 10.83
2. Marie-Josée TA LOU CIV 11.04
3. Natasha MORRISON JAM 11.22
4. Lorène Dorcas BAZOLO POR 11.42
5. Ajla DEL PONTE SUI 11.42
6. Hajar EDDOU MAR 11.84
  Anthonique STRACHAN BAH DNF

Women’s 400m

PLACE NAME NAT. MARK
1. Marileidy PAULINO DOM 50.10
2. Sada WILLIAMS BAR 50.74
3. Stephenie Ann MCPHERSON JAM 51.37
4. Sophie BECKER IRL 51.84
5. Lada VONDROVÁ CZE 52.07
6. Cátia AZEVEDO POR 52.23
7. Phil HEALY IRL 52.28
8. Camille LAUS BEL 52.77

 

Women’s 800m

PLACE NAME NAT. MARK
1. Mary MORAA KEN 1:58.93
2. Prudence SEKGODISO RSA 1:59.23
3. Renelle LAMOTE FRA 1:59.83
4. Elena BELLÒ ITA 2:00.76
5. Noélie YARIGO BEN 2:01.01
6. Alexandra BELL GBR 2:01.50
7. Soukaina HAJJI MAR 2:01.59
8. Majtie KOLBERG GER 2:01.63
9. Naomi KORIR KEN 2:02.14
10. Assia RAZIKI MAR 2:03.16
11. Tigist GIRMA ETH 2:03.42
12. Jarinter Mawia MWASYA KEN 2:10.27
Naima AIT ALIBOU ESP DNF

 

Women’s 1500m

PLACE NAME NAT. MARK
1. Hirut MESHESHA ETH 3:57.30
2. Freweyni HAILU ETH 3:58.18
3. Axumawit EMBAYE ETH 3:58.80
4. Georgia GRIFFITH AUS 4:00.16
5. Claudia Mihaela BOBOCEA ROU 4:02.07
6. Habitam ALEMU ETH 4:02.50
7. Winnie NANYONDO UGA 4:02.74
8. Edinah JEBITOK KEN 4:02.96
9. Linden HALL AUS 4:03.29
10. Melissa COURTNEY-BRYANT GBR 4:04.40
11. Aurore FLEURY FRA 4:04.78
12. Elise VANDERELST BEL 4:05.16
13. Kristiina MÄKI CZE 4:05.30
14. Tigist KETEMA ETH 4:07.01
15. Lore HOFFMANN SUI 4:07.09
Kesanet ALEMU ETH DNF
Meryeme AZROUR MAR DNF
Ellie SANFORD AUS DNF

 

Women’s 3000m

PLACE NAME NAT. MARK
1. Mercy CHERONO KEN 8:40.29
2. Amy-Eloise MARKOVC GBR 8:40.32
3. Medina EISA ETH 8:41.42
4. Gloria KITE KEN 8:41.81
5. Maureen KOSTER NED 8:42.28
6. Tsiyon ABEBE ETH 8:44.82
7. Rose DAVIES AUS 8:49.86
8. Marta GARCÍA ESP 8:51.04
9. Ikram OUAAZIZ MAR 9:04.32
Sarah BILLINGS AUS DNF
Solange Andreia PEREIRA ESP DNF

 

Women’s High Jump

PLACE NAME NAT. MARK
1. Yaroslava MAHUCHIKH UKR 1.96
2. Iryna GERASHCHENKO UKR 1.93
3. Nicola OLYSLAGERS AUS 1.93
4. Nadezhda DUBOVITSKAYA KAZ 1.93
5. Morgan LAKE GBR 1.90
6. Elena VALLORTIGARA ITA 1.90
7. Yuliya LEVCHENKO UKR 1.85
7. Maja NILSSON SWE 1.85
9. Marija VUKOVIĆ MNE 1.80

 

Women’s Pole Vault

PLACE NAME NAT. MARK
1. Sandi MORRIS USA 4.65
2. Nina KENNEDY AUS 4.65
3. Katerina STEFANIDI GRE 4.55
4. Holly BRADSHAW GBR 4.55
5. Maryna KYLYPKO UKR 4.45
5. Tina ŠUTEJ SLO 4.45
7. Nikoleta KYRIAKOPOULOU GRE 4.30
Katie NAGEOTTE USA NM
Huiqin XU CHN NM

 

Women’s Triple Jump

PLACE NAME NAT. MARK WIND
1. Thea LAFOND DMA 14.46 +0.3
2. Shanieka RICKETTS JAM 14.43 -0.3
3. Neja FILIPIČ SLO 14.42 -0.4
4. Patrícia MAMONA POR 14.35 +0.6
5. Liadagmis POVEA CUB 14.27 -0.9
6. Leyanis PÉREZ HERNÁNDEZ CUB 14.20 +0.7
7. Ana Lucia JOSE TIMA DOM 13.87 +0.6
8. Hanna MINENKO ISR 13.81 -1.2

Full Results – 2022 Rabat Diamond League

RESULTS MEN

Men’s 200m Final, Wind: +2.0

PLACE NAME NAT. MARK
1. Kenneth BEDNAREK USA 20.21
2. Luxolo ADAMS RSA 20.35
3. Eseosa Fostine DESALU ITA 20.54
4. Yancarlos MARTÍNEZ DOM 20.69
5. Jerome BLAKE CAN 20.74
6. Isaac MAKWALA BOT 20.87
7. William REAIS SUI 21.38
8. Mehdi TAKORDMIOUI MAR 21.57

 

 

Men’s 800m

PLACE NAME NAT. MARK
1. Emmanuel WANYONYI KEN 1:45.47
2. Nijel AMOS BOT 1:45.66
3. Gabriel TUAL FRA 1:45.71
4. Collins KIPRUTO KEN 1:46.29
5. Amel TUKA BIH 1:46.53
6. Abdelati EL GUESSE MAR 1:46.79
7. Mostafa SMAILI MAR 1:46.86
8. Emmanuel Kipkurui KORIR KEN 1:46.93
9. Michael SARUNI KEN 1:47.60
10. Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:47.72
11. Mariano GARCÍA ESP 1:48.48
Patryk SIERADZKI POL DNF

 

 

Men’s 1500m

PLACE NAME NAT. MARK
1. Jake WIGHTMAN GBR 3:32.62
2. Jake HEYWARD GBR 3:33.54
3. Abdellatif SADIKI MAR 3:33.93
4. Charles GRETHEN LUX 3:34.33
5. Ismael DEBJANI BEL 3:34.39
6. Samuel ZELEKE ETH 3:34.80
7. Mohamed KATIR ESP 3:34.95
8. Hicham OULADHA MAR 3:35.48
9. Elhassane MOUJAHID MAR 3:35.97
10. Baptiste MISCHLER FRA 3:36.11
11. William PAULSON CAN 3:38.23
12. Jimmy GRESSIER FRA 3:39.47
13. Hafid RIZQY MAR 3:40.15
14. Moa Abounnachat BOLLERØD NOR 3:41.16
15. Azeddine HABZ FRA 3:41.22
Alberto GUERRERO ESP DNF

 

 

Men’s 400m hurdles

PLACE NAME NAT. MARK
1. Khallifah ROSSER USA 48.25
2. Rasmus MÄGI EST 48.73
3. Wilfried HAPPIO FRA 49.27
4. Yasmani COPELLO TUR 49.29
5. Jaheel HYDE JAM 49.35
6. Ludvy VAILLANT FRA 49.74
7. Saad HINTI MAR 52.98
Karsten WARHOLM NOR DNF

 

 

Men’s 3000m steeplechase

PLACE NAME NAT. MARK
1. Soufiane EL BAKKALI MAR 7:58.28
2. Lamecha GIRMA ETH 7:59.24
3. Hailemariyam TEGEGN ETH 8:06.29
4. Conseslus KIPRUTO KEN 8:12.47
5. Avinash Mukund SABLE IND 8:12.48
6. Hillary BOR USA 8:13.12
7. Mehdi BELHADJ FRA 8:16.35
8. Benjamin KIGEN KEN 8:17.32
9. Abraham KIBIWOT KEN 8:18.78
10. Salaheddine BEN YAZIDE MAR 8:19.63
11. Mohamed TINDOUFT MAR 8:27.52
Abderrafia BOUASSEL MAR DNF
Wilberforce Chemiat KONES KEN DNF

 

 

Men’s Long Jump

PLACE NAME NAT. MARK WIND
1. Miltiadis TENTOGLOU GRE 8.27 +1.4
2. Simon EHAMMER SUI 8.13 -0.9
3. Maykel MASSÓ CUB 8.08 +0.6
4. Thobias MONTLER SWE 8.04 -0.5
5. Emiliano LASA URU 7.89 +2.8
6. Ruswahl SAMAAI RSA 7.73 +1.4
7. JuVaughn HARRISON USA 7.64 -0.4
8. Yasin HAJJAJI MAR 7.38 -0.4
Emiliano LASA URU 7.81 -0.1

 

 

Men’s Discus Throw

PLACE NAME NAT. MARK
1. Kristjan ČEH SLO 69.68
2. Daniel STÅHL SWE 67.16
3. Matthew DENNY AUS 67.07
4. Andrius GUDŽIUS LTU 66.53
5. Lukas WEIßHAIDINGER AUT 65.64
6. Sam MATTIS USA 64.17
7. Lawrence OKOYE GBR 63.42
8. Alex ROSE SAM 63.25
9. Simon PETTERSSON SWE 62.34
10. Fedrick DACRES JAM 61.34

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.