Entry Lists For GAF X-Country Championship 2022

Entry Lists For GAF X-Country Championship 2022

Entry Lists For GAF X-Country Championship 2022
Entry Lists For GAF X-Country Championship 2022

The entry lists of the Ghana Armed Forces Cross Country Championship has been announced.

The event is scheduled to take place on Saturday, 29th January, 2022 at the Air Force Gold Park in the Greater Accra Region.

GAF Cross Country Championship Route Map Revealed

Accommodation is free for all registered participants.

Note that there will be no race day registration.

All coaches and athletes are advised to check thoroughly for their data.

Check the full list below.

Ghana Armed Forces Cross Country: 29th January 2022 at 7am

Entry Lists For GAF X-Country Championship 2022.

Ghana Armed Forces Cross Country: 29th January 2022 at 7am

Name of Coach Athlete Surname Athlete first and other names Gender Name of Institution
Frank Edu Cudjoe Humkpe Nice Female Adidome Basic five
Frank Edu Cudjoe Dzobo Deborah Female Adidome D/A  j s
Frank Edu Cudjoe Bebli Etornam Female Adidome D/A J h s
Bright Attah Boateng Seisulip Naomi Female Arrows Athletics  Club – Ash – Region
Bright Attah. Boateng Moro Sherifa Female Arrows Athletics Club – Ash – Region
Bright Attah  Boateng Aziah Mumuni Salamatu Female Arrows Athletics Club – Ash – Region
Bright Attah Boateng Addo Naomi Female Arrows Athletics Club – Ash – Region
Bright Attah Boateng Adompaka Aband Hannah Female Arrows Athletics Club – Ash – Region
Bright Attah Boateng Kotambe Amanda Female Arrows Athletics Club – Ash – Region
Emmanuel Otoo Amoah Gloria Female Edinaman Athletics Club
Moro Gyamfi Mavis owusu Female GAF
Clement Smith Danyagri ARTHUR ROSEMARY Female GAF
Clement Smith Danyagri EWUSI ELIZABETH Female GAF
Clement Smith Danyagri AZUURE ELIZABETH Female GAF
Clement Smith Danyagri IBRAHIM WASILATU Female GAF
Clement Smith Danyagri LARIBA SAKAT JULIANA Female GAF
Clement Smith Danyagri TITI ROSINA Female GAF
Clement Smith Danyagri SARAH KOOMSON Female GAF
Clement Smith Danyagri BOYOR HILDAMARY Female GAF
Clement Smith Danyagri HAWA KOMBAT Female GAF
Clement Smith Danyagri ADOMBILA SARAPHINA Female GAF
Atuah A. Simon Nsobila Patience Ayinpoka Female High Morale athletics club
Atuah A. Simon Adongo Belinda Asakisinga Female High Morale athletics club
Boinde Boniface Atinga Emmanuella Female High Morale athletics club
Boinde Boniface Abdulai Ramata Female High Morale athletics club
Boinde Boniface Tatier Felicia Female High Morale athletics club
Boinde Boniface Tuolong Reina Female High Morale athletics club
Boinde Boniface Segbobr Belinda Female High Morale athletics club
Boinde Boniface Lalobr Nancy Female High Morale athletics club
Boinde Boniface Wminnianaa Rachel Female High Morale athletics club
Boinde Boniface Bonuyuu Veronica Female High Morale athletics club
Boinde Boniface Kancho Mary Female High Morale athletics club
Boinde Boniface Anchike Evani Female High Morale athletics club
Frank Edu Cudjoe Yendina Rebecca Female Ho Methodist jhs 3
Frank Edu Cudjoe Apre Seyram Female Ho Methodist jhs 3
Shadrach Arhin Ekow Bio Naomi Female Marvelous Runners Club
Frank Edu Cudjoe Amehlor Mabel Female Mawuli Seniors Secondary School
Charles Amankwah Oware Junior Musah Aisha Female O. J. Athletics Club
Charles Amankwah Oware Junior Babulweri Felicia Female O. J. Athletics Club
Coach Akuka Obour Grace Female University of Ghana
Name of Coach Athlete Surname Athlete first and other names Gender Name of Institution
Coach Appiah  Seidu Abubakra Male Academy of Christ the king
Coach Appiah Seidu Abubakra Male Academy of Christ the king
Mr Evans Yahaya Ibrahim Male Academy of Christ the king SHS
Mr Evans Yahaya Ibrahim Male Academy of Christ the king SHS
W.O Moro Oteng Frank Male Accra Technical University
Frank Edu Cudjoe Humkpe Nice Male Adidome D A  J h s
Frank Edu Cudjoe Tate Francis Male Adidome D A J h s
Frank Edu Cudjoe Ababio Paul Male Adidome D/A J h s
Frank Edu Cudjoe Gblornya Oscar Male Adidome D/A J h S
Frank Edu Cudjoe Tate Francis Male Adidome D/A J h S
Frank Edu Cudjoe Mohammed Abdul Rahim Male Adidome D/A jhs
Frank Edu Cudjoe Kwaotse Philip Male Adidome M/A J h s
Evans Asare Yeboah Quaicoo Philip Male Adisadel College
Evans Asare Yeboah Manu Philip Male Adisadel College
Evans Asare Yeboah Olubie Andy Male Adisadel College
Evans Asare Yeboah Boabeng Ebenezer Male Adisadel College
Evans Asare Yeboah Traore Dawda Male Adisadel College
Evans Asare Yeboah Andoh Emmanuel Male Adisadel College
Evans Asare Yeboah Inkum Rabbi Male Adisadel College
Evans Asare Yeboah Mensah Isaac Male Adisadel College
Evans Asare Yeboah Nakousi David Male Adisadel College
Coach Appiah Dankwah Douglas Male Ajumako Bisease senior high school
Bernard Addo Mensah Alobig Hamza Male Better Future Athletics Club
Addo Philip Frimpong Francis kwame Male Bodwesango shs
Mr Edward Hyabu Frank Male Combo Tech
Emmanuel Otoo Kwofie jnr Stephen Male Edinaman Athletics Club
Emmanuel Otoo Maccauley Emmanuel Male Edinaman Athletics Club
Emmanuel Otoo Baidoo Charles Male Edinaman Athletics Club
Emmanuel otto Asiedu Godfred Male Edinaman sport club
Emmanuel otto Gideon Benson Male Edinaman sports club
Evans Appiah Takyi Benjamin Male Enyan-Maim Senior High School
Reuben Korley Zachariah Fuseini Agbo Male Fire
Airforce Tagoe Evans Male GAF
Moro salifu  Ataylar Samuel Awini Male GAF
Moro salifu Kassim Mohammed Kassim Mohammed Male GAF
Moro salifu Raja Lagble Raja Lagble Male GAF
Moro salifu Adade Solomon Adade Solomon Male GAF
Moro salifu Seidu Salifu Seidu Salifu Male GAF
Moro salifu Ishmael Arthur Ishmael Arthur Male GAF
Moro salifu Osei Ferederick Osei Ferederick Male GAF
Moro salifu Kunya Kwasi Kunya Kwasi Male GAF
Moro salifu Abotsi Gawuga Daniel Abotsi Gawuga Daniel Male GAF
Moro salifu Owusu Benjamin Owusu Benjamin Male GAF
Moro salifu Bortey Enoch Bortey Enoch Male GAF
Moro salifu Afful Basit Afful Basit Male GAF
Moro salifu Aboagye Issac Aboagye Issac Male GAF
No Donkor Stephen Male Ghana Fire Service
Abdullah Haruna Akakiya Atampure Male Ghana prison
Abdullah Haruna Dzorgbesi Germain Kofi Male Ghana prison
Abdullah Haruna Fialor Ishmael Male Ghana prison
Abdullah Haruna Wumboriche Noah Male Ghana prison
Abdullah Haruna Yamputi Malan Male Ghana prison
Abdullah Haruna Yakubu Malik Male Ghana prison
Abdullah Haruna Nakousi David Male Ghana prison
Abdullah Haruna Mohammed Abdul Razark Male Ghana prison
Abdullah Haruna Amankra Stephen Male Ghana prison
Abdullah Haruna Adam Alhassan Male Ghana prison
Abdullah Haruna Darko Kofi Male Ghana prison
Coach Amuzu Tetteh Emmanuel Male Greater Accra
Coach Amuzu Tetteh Sampson Male Greater Accra
Coach Amuzu Logosu Atitsogbui  Philip Male Greater Accra
Coach Amuzu Logosu Collins Mensah Sekleh Male Greater Accra
Coach Amuzu Logosu Letsu  Seth Male Greater Accra
Coach Amuzu Logosu  Acquah Yaw Bremang Male Greater Accra
Evans Mukaronda Lenon Male Hawks Africa Security
Evans Asare Yeboah Mukaronda Lenon Male Hawks African Securtiy
Boinde Boniface Koogo Atia Male High Morale athletics club
Boinde Boniface Nakousi David Male High Morale athletics club
Boinde Boniface Abosti Gawuga Daniel Male High Morale athletics club
Boinde Boniface Gmamoh Anthony Male High Morale athletics club
Boinde Boniface Ayetey Simon Male High Morale athletics club
Boinde Boniface Bushiru Awini Male High Morale athletics club
Boinde Boniface Alobila Hamza Male High Morale athletics club
Boinde Boniface Ataylar Awini Samuel Male High Morale athletics club
Boinde Boniface Wminnianaa Francis Male High Morale athletics club
Boinde Boniface Boinde Douglas Male High Morale athletics club
Mr Adom Tetteh Sampson Male High school
Frank Edu Cudjoe Kumah Emmanuel Male Ho Methodist jhs two
Kwabena Takyi Sunkari Saalia mahamadu Male Immigration service
Nii Kwei Aplaku I Quaye Prince Nii Lartey Male Kings University College
Asiedu Busi Lamisi Steven Male Kintampo S C
Asiedu Busi Mohammed Hamza Male Kintampo S. C.
Asiedu Busi Amidu Hamza Male KINTAMPOMAN  S.C
Mr. Emmanuel Agamagh Joshua Male Kumasi high
Mr. Adom Tetteh Sampson Male Kumasi high school
Mr Edward Paida Eric Male LED
Shadrach Arhin Ekow Mensah Maxwell Male Marvelous Runners Club
Shadrach Arhin Ekow Eduafo Samuel Male Marvelous Runners Club
Shadrach Arhin Ekow Gyansah Isaac Male Marvelous Runners Club
Charles Amankwah Oware Junior Oduro Samuel Male O. J. Athletics Club
Charles Amankwah Oware Junior Adam Fuseini Male O. J. Athletics Club
Charles Amankwah Oware Junior Adam Alhassan Male O. J. Athletics Club
Charles Amankwah Oware Junior Adam Fuseini Male O. J. Athletics Club
Charles Amankwah Oware Junior Adam Alhassan Male O. J. Athletics Club
Charles Amankwah Oware Junior Duncan Robert Male O. J. Athletics Club
Bernard Addo Mensah Adobasom John Male Okess
Bernard Addo Mensah Mathew Damal Mathew Male Okess
Bernard Addo Mensah Tananyi John Male Okess
Zenanta yelewana Adjei Emmanuel Adjei Male Osei kyeretwie shs
Clinton Mensah Okuntey Male P
Coach Sky Ahiaku Eric Male Pedict company limited
Frank Edu Cudjoe Amenyo Godwin Tekpedi Male Peki Secondary Technical
Coach Raphael Banini Antwi Bismark Male Pentecost University
Raphael Banini Opoku Ebenezer Male Pentecost University
Dua Emmanuel Kamonja Jones Kamonja Male Prempeh college
Coach Edward Osei Ocansey Ramzy Male Recreation department
Coach Edward Osei Ocansey Ramzy Male Recreation department
Shadow Korsah Baegnpon Kwasi Male Salvation Army Senior High School
Kyei Jackson Baah Emmanuel Male School of Dispensing Optics
Sir Evans Aboagye Isaac Male SHS
Mr. Evans Asare Yeboah Kweitu Richard Male SHS Graduate
No coach Hassan Justice Male SHS one but not started unless the result come.
Stephen Ossei Assibey  Yusiff Rahim Abdul Male Star of the east Athletic club
Stephen Ossei Assibey Yusiff Rahim Abdul Male Star of the east Athletic club
Coach Evans Tetteh Emmanuel Male Student
Coach Evans Tetteh Emmanuel Male Student
Boakye Ransford Dapaah Dapaah kingsley Male Student
Raphael Gbeti Justice Male Team
 Akoka Ackam Elijah Teye Male Team Legon
Akoka Kusi Richard Male Team Legon
Mr. Emmanuel Huago Frederick Male Tema Tech
Coach elorm Kansaanyer Nashiru sule Male Ucc
Elorm Kansaanyer Nashiru sule Male Ucc
Akuka Williams Boateng Akwasi Male UG
Akuka Williams Sulley Ibrahim Male UG
Coach Akuka Aboagye Daniel Oduro Male Universities of Ghana
Philip Ifechukwude Bazaa Kurug Morris Male University of Education Winneba
Akuka Williams Yin Francis Yin Male University of Ghana
Akuka Williams Asigbey Tony Tony Male University of Ghana
Aloo Sadiq Male University of Ghana
Mr. Akuka Williams Awunime Aglo Eric Noah Male University of Ghana
William Akuka Aziz Mohammed Male University of Ghana
Coach Akuka Aboagye Daniel Oduro Male University of Ghana
Coach William Akuka Acheampong Ishmael Offeh Male University of Ghana 🇬🇭 legon
Coach Akuka Zor Blessing Zor Blessing Male University of Ghana, Legon
Ogunlowo Olakunle Isaiah Ogunlowo Olakunle Isaiah Male University Of The People
Philip Ifechukwude Bazaa Kurug Morris Male Upper East Region
Shadow Gyibril Haruna Male
Clinton mensah Mensah Clinton okuntey Male
Blankson Hamilton Kwaku Male
Antwi Emmanuel Antwi Akwasi Emmanuel Male
Boinde Boniface Inusah Ananda Male
Boinde Boniface Nurideen Dantie Male

Entry Lists For GAF X-Country Championship 2022 taken place at the Air Force Golf Park, Accra.

RELATED POSTS

 

Previous Article
Next Article

Leave a Reply

Your email address will not be published.

July 2022
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  1. Ibrahim, I’m proud of you. I pray you reach where ever you want to 🙏🏽🤲🏽📿 I hope to see you…

Don't allow your current situation today to define your tomorrow, there is always a way to change for better.