273 National Athletes to compete at PAAG Invitational Championship

273 National Athletes to compete at PAAG Invitational Championship

The under-listed national athletes have been invited to participate in the Past Athletes Association of Ghana (PAAG) invitational homecoming championship from 24th to 25th June 2022 at the Baba Yara Sports Stadium in Kumasi.

The invited athletes are to report at the Baba Yara Sports Stadium on Thursday 23rd June.

Accommodation, feeding, and as well as transport would be provided for by PAAG.

Only the invited Athletes would be allowed to participate in the competition.

The list of the invited Athletes was compiled and provided by the PAAG.

The Ghana Athletics Association (GAA) encourages everybody to participate to make the program successful.

Please remember this is strictly an invitational championship.

Signed

Bawa Fuseini

Chief Executive Officer, GAA.

273 National Athletes to compete at PAAG Invitational Championship

PAAG INUAGRAL INVITATIONAL HOMECOMING CHAMPIONSHIP
BABA YARA SPORTS STADIUM, KUMASI 24TH -25TH JUNE 2022

1 BARNABAS AGGERH UDS 100m MEN
2 ABDUL RASHEED SAMINU UG 100m MEN
3 FOSUHENE ENOCK KNUST 100m MEN
4 OSEI KOFI JOHN GAF 100m MEN
5 SOLOMON KWAKU HAMMOND UG 100m MEN
6 IBRAHIM FUSEINI KNUST 100m MEN
7 RICHMOND OPOKU GAF 100m MEN
8 SARFO ANSAH UDS 100m MEN
9 ISAAC BOTSIO UG 100m MEN
10 SHERIFF ABDUL RAZAK 100m MEN
11 ALBERT NTIM KELVIN 100m MEN
12 SOLOMON ODONKOR UEW 100m MEN
13 ERIC ANOBIL UDS 100m MEN
14 AUGUSTINE ARKO BAWUAH GAF 100m MEN
15 EMMAUEL APPIAH GAF 100m MEN
16 GEORGE APPIAH KNUST 100m MEN
17 IDDRISU MOHAMMED PRISONS 100m MEN
18 JAMES DADZI UG 100m MEN
19 MUSTAPHA BOKPIN ALUFAR UG 100m MEN
20 DENIS AMPONSAH UDS 100m MEN
21 RICHMOND OPOKU GAF 100m MEN
22 JOSHUA NYAME ATORDI UCC 100m MEN
23 MARY BOAKYE GAF 100m WOMEN
24 JANET MENSAH STAGNATION 100m WOMEN
25 OKU GIFTY KWAKYEWAA UEW 100m WOMEN
26 QUAINOO MENSAH DORIS KNUST 100m WOMEN
27 ASIBUA KONADU SANDRA GAF 100m WOMEN
28 RACHEAL AGYEI UCC 100m WOMEN
29 JOSEPHINE AVEMEGAH UCC 100m WOMEN
30 DOMFE MARIAN POMAA GAF 100m WOMEN
31 FELICIA AWUNI UDS 100m WOMEN
32 NASEERA QUANSAH 100m WOMEN
33 BENEDICTA KWARTEMAA UCC 100m WOMEN
34 SAMUEL BLESSING KNUST 100m WOMEN
35 DEBORAH ACHEAMPONG UPSA 100m WOMEN
36 KATE AGYEMAN STAGNATION 100m WOMEN
37 AWUNI ZEINAB POLICE 100m WOMEN
38 RADWINA ISHMAEL CENTRAL 100m WOMEN
39 RACHAEL AGYEI UCC 100m WOMEN
40 GRACE OBOUR UG 100m WOMEN
41 ENOCK OFOSUHENE KNUST 200m MEN
42 OSEI KOFI GAF 200m MEN

43 DAVID AWUAH GAF 200m MEN
44 BARNABAS AGGERH UDS 200m MEN
45 FRANK MENSAH GRA 200m MEN
46 DENNIS AMPONSAH UDS 200m MEN
47 SOLOMON ODONKOR UEW 200m MEN
48 ISRAEL AMANE DORMEH UEW 200m MEN
49 WALLACE AFLAMAH UDS 200m MEN
50 FRANK MENSAH CEPS 200m MEN
51 DOUGLAS DONKOH ASH 200m MEN
52 STEPHEN OPOKU GAF 200m MEN
53 SHERIFF ABDUL RAZAK ADISADEL 200m MEN
54 AUGUSTINE ARKO BAWUAH GAF 200m MEN
55 GILBERT GYASI-KWOFIE UNER 200m MEN
56 MARIZUK SHAIBU GAF 200m MEN
57 JOSHUA NYAME ATORDI UCC 200m MEN
58 EVANS AGYEMANG KNUST 200m MEN
59 BOAKYE MARY GAF 200m WOMEN
60 CARBOO KLUTSE HELENA UENR 200m WOMEN
61 EWUSI LOVENA UCC 200m WOMEN
62 QUANSAH NASEERA 200m WOMEN
63 ASOKPAH STELLA UG 200m WOMEN
64 BOAKYE BEATRICE UDS 200m WOMEN
65 SACKEY EUNICE GAF 200m WOMEN
66 POMAA DUMFEH MARIAM GAF 200m WOMEN
67 AWUNI FELICIA UDS 200m WOMEN
68 ISSAH ZULIATA GAF 200m WOMEN
69 MENSAH ELIZABETH GAF 200m WOMEN
70 ACHEAMPONG DEBORAH GAF 200m WOMEN
71 SAM MARY WEST 200m WOMEN
72 WIAFE MAVIS GAF 200m WOMEN
73 RIDWAN ISHMAEL SPORTY SCIENCE 200m WOMEN
74 AWINESONE MATILDA HIGH MORAL 200m WOMEN
75 GRACE OBOUR UG 200m WOMEN
76 ADDO FRANK UDS 400m MEN
77 OTIBU DANIEL CEPS 400m MEN
78 NYAME CHARLES UDS 400m MEN
79 SEIDU MAMUDU BAABA ASH 400m MEN
80 TORGBENU ETIAMO KWAKU LCAC 400m MEN
81 NIMO EMMANUEL PRISONS 400m MEN
82 DUKPE EMMANUEL UDS 400m MEN
83 OSMAN SAEED AMED ASH 400m MEN
84 OWADIE OPARE WILLIAM UG 400m MEN
85 ASANTE BISMARK 400m MEN
86 AGYEMAN KWAKU EMMANUEL 400m MEN
87 DOMEH ANANE ISRAEL UEW 400m MEN
88 ANTIEDU PETER UDS 400m MEN
89 AMANKWAH MICHAEL VOLTA 400m MEN

90 ALHASSAN SULEMAN ASH 400m MEN
91 FRENCH RAYMOND WESTERN 400m MEN
92 OKANTEY OKAITEI 400m MEN
93 MACHAEL AMANKWATIA UENR 400m MEN
94 FELIX TAMAKLOE GAF 400m MEN
95 EBENEZER AMOAKO UG 400m MEN
96 AWONYA PEARL 400m WOMEN
97 AMISSAH ETHEL GAF 400m WOMEN
98 KLUTSE CARBO HELENA UENR 400m WOMEN
99 ASANA HAMIDU UEW 400m WOMEN
100 SANDRA APPIAH UEW 400m WOMEN
101 ANNANG BRIDGET KNUST 400m WOMEN
102 AGBOKPA STELLA UG 400m WOMEN
103 ASANA AWUDU ASIN MANSO 400m WOMEN
104 MOHAMED RABIATU UEW 400m WOMEN
105 JENNIFER OTOP TENANJ UEW 400m WOMEN
106 EWUSI LOVINA UEW 400m WOMEN
107 AWINSONE MATILDA HIGH MORAL 400m WOMEN
108 ADAM ROSEMARY GAF 400m WOMEN
109 ASANTE DORCIA STAR OF THE EAST 400m WOMEN
110 GRACE OBOUR UG 400m WOMEN
111 ABUSUARE ALHARE UDS 400m WOMEN
112 BAAH CHARLES UEW 800m MEN
113 SADIQ ALLOO UG 800m MEN
114 AMENYO HAMMAH GIDEON UEW 800m MEN
115 FOREVER GAGODO GAF 800m MEN
116 PHILIP QUAINOO ADISADEL 800m MEN
117 ABIATHA BARNES GAF 800m MEN
118 ADEABE MICHAEL POLICE 800m MEN
119 KUDJO ADDAE POLICE 800m MEN
120 EMMANUEL TURKSON MFANTSIPIM 800m MEN
121 THEOPHILUS KWOFIE WESTERN 800m MEN
122 GODWIN KUMI MARVELOUS 800m MEN
123 FRANK OWUSU EASTERN 800m MEN
124 AGLO NOAH ERIC UG 800m MEN
125 ABUSUEE ALHARE UDS 800m WOMEN
126 ABIGAIL ABUGURE WEST NORTH 800m WOMEN
127 ACHIKE N-VARCE LORD OF JUSTICE 800m WOMEN
128 REINA TUOLONG HIGH MORAL 800m WOMEN
129 JACQUELINE BLUDO POLICE 800m WOMEN
130 CHARITY MENSAH POLICE 800m WOMEN
131 RITA LUNAB POLICE 800m WOMEN
132 BEAUTY BUERTEY POLICE 800m WOMEN
133 VIVIAN DEDE TETTEH EASTERN 800m WOMEN
134 REBECCA ZANORA GNFS 800m WOMEN
135 KOMBETTO GRACE UCC 800m WOMEN
136 SAKAT LARIBA JULIANA UEW 800m WOMEN

273 National Athletes to compete at PAAG Invitational Championship

137 DAVID NAKOUSI 1500m MEN
138 ISAAC MENSAH 1500m MEN
139 AZIZ MOHAMED UG 1500m MEN
140 FREDERICK OSEI GAF 1500m MEN
141 MATHEW DANIEL OKESS 1500m MEN
142 MORRIS BABA TOFIC KURUS UEW 1500m MEN
143 ABRAHAM SUMANI NORTH EAST 1500m MEN
144 STEPHEN YARO UDS 1500m MEN
145 SAMUEL ODURO VOLTA 1500m MEN
146 KWASI KUNYA GAF 1500m MEN
147 FRANCIS TETTEH SOTTIE EASTERN 1500m MEN
148 ZAKARIA WAARI NORTH EAST 1500m MEN
149 MALAN YAMPUTI ASHANTI 1500m MEN
150 ABIGAIL ABUGINA WEST NORTH 1500m WOMEN
151 ROSINA TITI GAF 1500m WOMEN
152 N-VANCE ANCHIKE LORD OF JUSTICE 1500m WOMEN
153 ROSEMARY ARTHUR GAF 1500m WOMEN
155 BOSTOR ELIZABETH POLICE 1500m WOMEN
156 BIO NAOMI MARVELOUS 1500m WOMEN
157 BELINDA SEGBOR 1500m WOMEN
158 WASILA IBRAHIM GAF 1500m WOMEN
159 SARA KOOMSON UDS 1500m WOMEN
160 ABUSUARE ALHARU UDS 1500m WOMEN
161 DAVID NKOUSI HIGH MORAL 5000m MEN
162 ISHMAEL ARTHUR GAF 5000m MEN
163 ATIA KOOGO UEW 5000m MEN
164 JOHN KUDANU GAF 5000m MEN
165 SAMUEL ODURO POLICE 5000m MEN
166 EVANS TETTEH SWEDRO 5000m MEN
167 RICHARD KWEITU GRACE MILE 5000m MEN
168 PETER DZITSE WESTERN 5000m MEN
169 DOMINIC AMPONSAH SWEDRO 5000m MEN
170 MOHAMMED SOKO MFANTSIPIM 5000m MEN
171 MOHAMMED TANKO ASSIN MANSO 5000m MEN
172 ISAIA PARTEY MADJETEY EASTERN 5000m MEN
173 WILLIAM AMPONSAH UEW 5000m MEN
174 BASIT AFFUL UG 5000m MEN
175 SARAH KOOMSON UDS 5000m WOMEN
176 MARIAMA ADU 5000m WOMEN
177 BELINDA SEGBOHR HIGH MORAL 5000m WOMEN
178 ELIZABETH EWUSI GAF 5000m WOMEN
179 MARY KANCHO HIGH MORAL 5000m WOMEN
180 VIVIAN NARTEY WESTERN 5000m WOMEN
181 AMANDA KOTAMBE UE 5000m WOMEN
182 NAOMI BIO MARVELOUS 5000m WOMEN
183 CATHERINE KOKOR ARTHUR EASTERN 5000m WOMEN
184 RABIATU BRAIMA ST LOUIS 5000m WOMEN

185 HAWA KOMBAT UEW 5000m WOMEN
186 EMMANUELLA ATINGA UCC 5000m WOMEN
187 BARNABAS DOMPEH GAF 110m H MEN
188 BABA SEIDU ASH 110m H MEN
189 ERIC ANOBIL UDS 110m H MEN
190 MUSTAPHA IBRAHIM UEW 110m H MEN
191 DOMINIC ESSUMANG UEW 110m H MEN
192 SAMUEL GYASI STAGNATION 110m H MEN
193 OPOKU AMOABENG GEORGE UG 110m H MEN
194 SHAIBU HASSAN ASHANTI 110m H MEN
195 BENJAMIN BAIDOO HIGH JUMP MEN
196 JACOB TSIBU HIGH JUMP MEN
197 EBENEZER GYIMAH UCC HIGH JUMP MEN
198 ALHASSAN ADAMS GAF HIGH JUMP MEN
199 BRIGHT TSATSU GAF HIGH JUMP MEN
200 KENNEDY OCANSEY GAF HIGH JUMP MEN
201 KELVIN OCTHERE POLICE HIGH JUMP MEN
202 JOHN BREFO UEW HIGH JUMP MEN
203 JOSEPH COBBINA WESTERN HIGH JUMP MEN
204 ROSEMARY YEBOAH ASH HIGH JUMP WOMEN
205 REBECCA AGGREY CEPS HIGH JUMP WOMEN
206 MARY QUANSAH GAF HIGH JUMP WOMEN
207 SEIDU ABDUL BASIT UDS LONG JUMP MEN
208 OTCHERE MENSAH LONG JUMP MEN
209 ISAAC NKANSAH POLICE LONG JUMP MEN
210 BENJAMIN BAIDOO MFANTSIPIM LONG JUMP MEN
211 EBENEZER AKUERTEY ADISADEL LONG JUMP MEN
212 JOSEPH ADUMAH CEPS LONG JUMP MEN
213 EMMANUEL OKAI GAF LONG JUMP MEN
214 BAIDOO SECHE UEW LONG JUMP MEN
215 APPIAH GEORGE KNUST LONG JUMP MEN
216 ATIEKU KENNETH GRA LONG JUMP MEN
217 MAXWELL PETERSON WORDUI UG LONG JUMP MEN
218 DORCAS OPOKU GAF LONG JUMP WOMEN
219 SAKINA AWAM UMAR UDS LONG JUMP WOMEN
220 OSEI THERESA UEW LONG JUMP WOMEN
221 ABA SAM GAF LONG JUMP WOMEN
222 JOSEPHINE MENSAH UEW LONG JUMP WOMEN
223 JOSEPHINE AVEMEGAH UCC LONG JUMP WOMEN
224 PATIENCE BUAHEMAA UCC LONG JUMP WOMEN
225 EMMANUEL GYIFA POLICE JAVELIN MEN
226 NSFIN MOHAMMED UCC JAVELIN MEN
227 BENJAMIN NUMO GAF JAVELIN MEN
228 GABRIEL TEI ASARE GAF JAVELIN MEN
229 VINCENT KORLEY CEPS JAVELIN MEN
230 MARVIN APPIAH KNUST JAVELIN MEN
231 KOURO SETH ASANTE EASTERN JAVELIN MEN

273 National Athletes to compete at PAAG Invitational Championship

232 FOE RUDOLF YAO EASTERN JAVELIN MEN
233 ZOE OFORI POLICE JAVELIN WOMEN
234 COMFORT OTOBIA PRISONS JAVELIN WOMEN
235 REJOICE AGBEWOLI UG JAVELIN WOMEN
236 REBECCA FOSU ASH JAVELIN WOMEN
237 MOHAMMED HABIBU EASTERN DISCUSS MEN
238 EMMANUEL TSIBUAH VOLTA DISCUSS MEN
239 DESMOND ATTITSOGBUI EASTERN DISCUSS MEN
240 MICHAEL ANSAH EASTERN DISCUSS MEN
241 ROBERTSON TAY GAF DISCUSS MEN
242 REXFORD BUGASE GAF DISCUSS MEN
243 FAUSTINA OWUSU UEW DISCUSS WOMEN
244 COMFORT OTUBEA PRISONS DISCUSS WOMEN
245 MUSAH MARIAMA GAF DISCUSS WOMEN
246 ABA SAM GAF TRIPPLE JUMP WOMEN
247 JOSEPHINE MENSAH UEW TRIPPLE JUMP WOMEN
248 GIFTY OPONG WESTERN TRIPPLE JUMP WOMEN
249 ABDUL BASIT SEIDU UDS TRIPPLE JUMP MEN
250 NTIM RANSFORD UEW TRIPPLE JUMP MEN
251 EMMANUEL DESU UG TRIPPLE JUMP MEN
252 EMMANUEL DARKWA UG TRIPPLE JUMP MEN
253 OKAI EMMANUEL GAF TRIPPLE JUMP MEN
254 KINGSLEY DARKO UDS SHOTPUT MEN
255 EMMANUEL GYEFA POLICE SHOTPUT MEN
256 AKUNA RICHARD STAGNATION SHOTPUT MEN
257 NAFIU MOHAMMED UGCC SHOTPUT MEN
258 EMMANUEL TSIBUAH ADISADEL SHOTPUT MEN
259 MARTIN APPIAH KNUST SHOTPUT MEN
260 JOSEPH AGUNADUS ADISADEL SHOTPUT MEN
261 SETH KOKURO ASANTE EASTERN SHOTPUT MEN
262 MICHAEL ANSAH EASTERN SHOTPUT MEN
263 EMMANUEL ASIEDU GAF SHOTPUT MEN
264 FATI HARUNA GAF SHOTPUT WOMEN
265 VICTORIA QYAYSON NASS SHOTPUT WOMEN
266 FRANCISCA GYEBI NASS SHOTPUT WOMEN
267 COMFORT OTUBEA PRISONS SHOTPUT WOMEN
268 DOMPEY BARNABAS GAF 400H MEN
269 EGYIR ALEX GAF 400H MEN
270 JOSHUA ATITIBA GAF 400H MEN
271 MAVIS WIAFE GAF 400H WOMEN
272 ELIZABETH MENSAH GAF 400H WOMEN
273 MANAMA FATAO GAF 400H WOMEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.